IQVIA o zmianach na nowej liście leków refundowanych

07 Listopada 2018, 11:06 dane wyniki analiza dokument

Listopadowa lista refundacyjna przynosi szersze zmiany w programach lekowych. Co się zmieniło, co dodano? Podsumowania listopadowej listy refundacyjnej podjęła się firma doradczo-analityczna IQVIA.

Utworzono nowy, dla pacjentów z hipercholesterolemią, obejmujący terapię molekułą dotychczas nierefundowaną (Alirocumab). Wprowadzono trzy nowe cząsteczki do programów już istniejących (Ixekizumab, Pomalidomide, Secukinumab). W kataloguchemioterapii pojawił się zaś pierwszy lek biorównoważny do molekuły Pegfilgrastim.Nowe cząsteczki pojawiły się także na liście aptecznej. Poszerzyła się ona ponadtodość liczną, w porównaniu z poprzednią listą, grupę nowych preparatów zawierających cząsteczki już refundowane, w większości przypadków będących dla pacjentów tańszymi opcjami terapeutycznymi.

Refundacja na rynku aptecznym

Listopadowa lista refundacyjna wydłużyła się o 67 unikatowych kodów EAN. Dodane pozycje to m.in.:

Nowa na liście
• kombinacja molekuł Betamethasone oraz Salicylic Acid, stosowana w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy u dorosłych. Preparat będzie dostępny dla pacjentów w dwóch opakowaniach (butelkach), różniących się wielkością (pojemością). Ich cena nie przekroczy(odpowiednio) 10 zł i 20 zł.

Nowe preparaty zawierające molekuły już refundowane w ramach listy aptecznej, w tym:• będące kolejną już opcją terapeutyczną w leczeniu:

 • mukowiscydozy (cząsteczka Azithromycin);
 • jaskry (cząsteczka Bimatoprost);
 • cukrzycy (molekuły: Gliclazide oraz Metformin);
 • zakażeń grzybicznych (Itraconazole);
 • astmy i POchP (molekuła Formoterol, dotychczas refundowana pod postacią kombinacji z cząsteczką Budesonid; nowy preparat będzie dostępny na ryczałt, jego koszt nie przekroczy 10 zł);
 • chorób autoimmunizacyjnych (innych niż określone w ChPL); nowy preparat zawiera cząsteczkę Methotrexate w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu; dlapacjentów dostępnych będzie 8 opakowań leku różniących się wielkością dawki, ich cena będzie oscylować wokół 3 zł (ryczałt);
 • autoimmunizacyjnego zapalenia wątroby, jelita, trzustki (cząsteczka Prednisolone). Lekdostępny będzie w bardzo dużej dawce (20 mg vs dotychczasowe 5 mg dostępne w innym preparacie). Jego cena dla pacjentów wyniesie ok. 4 zł (ryczałt);
 • padaczki słabo kontrolowanej u chorych pow. 16 roku życia (Lacosamid); refundacją objęto 24 opakowania leku, dostępnego dla pacjentów od 6 producentów, w różnychdawkach (50-200mg) i wielkościach opakowań (14-56 tabl.). Ceny preparatów będą oscylować wokół 3 zł (ryczałt);
 • arytmii serca (Propafenone); będzie to druga, tańsza opcja terapeutyczna (60 tabl. vs 20 tabl. dostępnych w obecnie refundowanym preparacie posiadającym niemal tę samą cenę).

Redukcja listy o 20 pozycji nie wpłynie negatywnie na dostępność leków dla pacjentów. We wszystkich przypadkach pozostawiono im bowiem możliwość zakupu zamiennika. Koszt terapii zastępczejnie przekroczy dotychczasowego.

Zmiany w wysokościach dopłat pacjentów obejmą 751 pozycji. W większości (554 opakowania) będą towzrosty, choć ich wpływ będzie umiarkowany. O nie więcej niż 1zł pacjenci dopłacą do 533 pozycji (w tym o mniej niż 1 zł do 375), o ponad 10 złotych – do 21. Znacznie podwyżki dopłat (250 zł – 450 zł) obejmą 3 pozycje z listy (produkty zawierające Lakosamide, substancję stosowaną w leczeniu padaczki ogniskowej), co jest systemowym efektem wprowadzenia odpowiedników, które dostępne są dla pacjenta w ryczałtowej cenie 3,20 zł.

Mniej dopłacą pacjenci do 197 pozycji, przy czym dla przeważającej większości opakowań (181) obniżkata nie przekroczy 10 złNajwiększe oszczędności przyniesie im zakup wybranych preparatów zawierających cząsteczki Voriconazole, Pregabalin (w przypadku których obniżka sięgnie min. 50 zł) orazValganciclovir (spadek dopłat o niemal 150 zł).

Lista S:

Nowa lista bezpłatnych leków dla seniorów wydłużyła się. Dodane pozycje (28) to:❖ kolejne preparaty zawierające cząsteczki już refundowane w ramach listy S:

 • stosowane w leczeniu cukrzycy: Metformin (+6 opakowań jednego preparatu) orazGliclazide (+2 opakowania jednego preparatu);

Formoterol, stosowaną w leczeniu astmy, POchP oraz eozynofilowego zapalenia oskrzeli, dostępną dotychczas na liście S w kombinacji z molekułą Budesonid + Formoterol (+1).

Kolejne opakowania preparatów już dostępnych na liście, zawierających cząsteczki stosowane w leczeniu:

 • hipercholesterolemii oraz niewydolności nerekAtorvastatin (+4);

 • jaskry: Brinzolamide (+1);

 • chorób autoimmunizacyjnychMethotrexate (+8).

  Z listy usunięto 6 opakowań preparatów zawierających:

 • cząsteczkę Donepezil, stosowaną w leczeniu otępień: z ciałami Lewy'ego

  oraz w przebiegu choroby Parkinsona;

 • kombinację molekuł Budesonide + Formoterolstosowaną w leczeniu astmy, POchP

  oraz eozynofilowego zapalenia oskrzeli;

 • molekułę Valsartan, stosowaną w leczeniu nadciśnienia tętniczego;

 • cząsteczkę Risedronic acid, stosowaną w stosowaną w leczeniu osteoporozy.

Powyższe substancje, z wyjątkiem ostatniej, będą nadal dostępne dla seniorów pod postacią zamienników. Terapią usuniętą molekułą objęto w 2018 r. 7.2 tys. pacjentów (w tym 2.3 tys. seniorów 75+). Jej wartość w pierwszych 9 miesiącach 2018 roku wyniosła 2.2 mln zł.

Programy lekowe i chemioterapia


Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu nowego programu lekowego B101. Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej (ICD-10 E78.01). W ramach programu finansowanie zyskała terapia molekułą Alirocumab.


Zmiany wprowadzono także w obrębie programów leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego.Dotychczasowe dwa (B.68. Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego sildenafilem i epoprostenolem(TNP) (ICD-10 I27, I27.0) oraz B.31. Leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) (ICD-10 I27, I27.0)połączono w jeden (B.31.) obejmujący dotychczas refundowane molekuły we wspomnianych programach

 

(Epoprostenol, Sildenafil). Nowy program dodatkowo rozszerzono o terapię cząsteczką Riociguat, już refundowaną w ramach innego programu (otrzymała nowe wskazanie).

Już istniejące programy rozszerzono o nowe cząsteczki, dotychczas niedostępne dla pacjentów:

 • Ixekizumab (B.47. Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10

  L40.0);

 • Pomalidomide (B.54. Leczenie chorych na odpornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego

  (ICD-10 C90.0). Lek dostępny będzie w kilku postaciach różniących się wielkością dawki;

Secukinumab (B.35. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS)(ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3); B.36. Leczenie ciężkiej, aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) (ICD-10 M 45); B.47. Leczenie

umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L 40.0).

Pojawiły się nowe preparaty zawierające molekuły już refundowane w ramach programów lekowych: - Tobramycin (program B.27. Leczenie przewlekłych zakażeń płuc u świadczeniobiorców
z mukowiscydozą (ICD-10 E 84);
- Nitisinone (program B.76. Leczenie tyrozynemii typu 1 (HT-1) ICD-10 E70.2).

W katalogu chemioterapii pojawiło się 13 nowych pozycji.
Są to:

 Nowe preparaty zawierające cząsteczki już refundowane:
 • Pegfilgrastim (+1 preparat – pierwszy lek biologicznie równoważny);

 • Temozolomide (+1 preparat);

Anagrelide (+3 preparaty).

Kolejne opakowania preparatów już dostępnych na liście, zawierających cząsteczki:

• Filgrastim (+ 2);

Finansowanie straciły niektóre preparaty zawierające cząsteczkDocetaxel oraz Voriconazole (łącznie:4 pozycje z listy)przy czym dla pacjentów nadal dostępne są zamienniki obu leków.

Obniżona została cena 22 opakowań leków, z czego w 4 przypadkach zmiana sięgała 50 proc. dotychczasowej ceny i nominalnie przekracza 1 000 zł.

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

SFRUSTROWANA PACJENTKA Środa, 26 Grudnia 2018, 22:04
Dramatem ludzkości jest to, że kiedyś farmacja służyła lekarzowi, a w dzisiejszych czasach to lekarz służy farmacji! Najważniejszymi przyczynami prawie wszystkich chorób są głównie nieprawidłowa i niezdrowa dieta oraz stres związany z naszymi przekonaniami i podejściem do życia, powodowany przez nerwowy styl życia, w tym brak ruchu. organizm człowieka nie cierpi na żadną chorobę z powodu braku leków, ale z powodu braku substancji naturalnych, które doprowadziły go do chorób.
Zamiast wprowadzać nowe leki farmaceutyczne, to byście zawalczyli o prawne wprowadzenie medycyny naturalnej, która niejednokrotnie jest skuteczniejsza od waszej chemii! Ta wasza pseudonaukowa medycyna tylko generuje choroby przewlekłe i nawet sobie nie stawia takiego celu, żeby leczyć do końca i doprowadzać pacjentów do całkowitego zdrowia. FORSA JEST DLA WAS NAJWAŻNIEJSZA I NIC WIĘCEJ, A NIE NASZE ZDROWIE! Musicie mieć przecież coraz więcej stałych klientów, którzy będą kupować leki aż do śmierci. Skoro wciąż rośnie liczba aptek w Polsce, to oznacza, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej schorowane. O to wam chodzi, bo słabymi schorowanymi ludźmi o zamulonych mózgach lekami farmaceutycznymi lepiej się rządzi.