Prof. B. Kos-Kudła: Mamy czym się pochwalić w leczeniu guzów NET (wideo)

07 Listopada 2018, 14:42 beata kos kudła guzy net

W Polsce mamy obecnie zarejestrowanych około 3,5 tys. chorych na nowotwory neuroendokrynne, jednak według ekspertów te dane są niedoszacowane, ponieważ choroba daje często niecharakterystyczne objawy. Pomimo to- jesteśmy w dość dobrej sytuacji jeśli chodzi o leczenie chorych z guzami neuroendokrynnymi - mówi prof. Beata Kos-Kudła. Gdzie jesteśmy? Jak wygląda leczenie pacjentów w Polsce?

 

Jesteśmy w dość dobrej sytuacji jeśli chodzi o leczenie chorych z guzami neuroendokrynnymi. Dostępność lekowa jest w zasadzie dobra.  Mamy już sporo dostępnych metod leczenia, które wypracowane są od wielu lat i m.in. teraz staramy się leczyć naszych chorych w wyspecjalizowanych centrach. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mamy w Polsce Center of Excellence, czyli centrum doskonałości leczenia chorób neuroendokrynnych. 

Nasze centrum prowadzone jest na poziomie europejskim, jest również certyfikowane przez europejskie towarzystwa. W całej Europie jest 45 takich placówek, ale nasze centrum  jest jedynym tego typu w Polsce i jedyne w całej Europie środkowo-wschodniej.

Nie chcemy być „tylko dla siebie” i już w tej chwili organizujemy specjalne konsultacje ogólnopolskie, które nazywamy TELENENAMI. Dwa razy w miesiącu każdy lekarz może połączyć się przez platformę internetową z ekspertami z ośrodka Center of Excellence, aby przedstawić swojego pacjenta, a zebrane konsylium zaproponuje pewną diagnostykę i leczenie. Dzięki temu pacjent rzeczywiście jest leczony na światowym poziomie. 

Jeśli pacjent znajduje się w centrum, które leczy tę rzadką chorobę to na pewno będzie ona leczona w odpowiedni sposób. Dane naukowe potwierdzają, że chorzy z rzadkimi chorobami odnoszą największe sukcesy terapeutyczne właśnie, kiedy leczeni są w takich centrach doskonałości

Dla Polityki Zdrowotnej wypowiadała się prof. Beata Kos-Kudła – Kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych, Śląski Uniwersytet Medyczny

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz