MZ: więcej lekarzy wypisze zaświadczenie w ramach „za życiem”?

07 Listopada 2018, 15:26 dziecko noworodek

Przygotowany został projekt nowelizacji ustawy „za życiem” rozszerzający zakresu lekarzy specjalistów, którzy mogą wystawić zaświadczenia uprawniające do świadczeń w ramach tej ustawy – poinformowała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie w środę rozpatrzono informację na temat standardów opieki medycznej nad noworodkami w Polsce.

Wiceminister przypomniała, że ustawa "za życiem" została uchwalona w listopadzie 2016 r.  i nadała dzieciom ze zdiagnozowanymi ciężkimi nieodwracalnymi upośledzeniami lub nieuleczalnymi chorobami m.in. prawo do bezpłatnych wyrobów medycznych, do korzystania poza kolejnością ze świadczeń i ze specjalistów bez skierowania. Wprowadzono też nowe świadczenie gwarantowane – perinatalną opiekę paliatywną.

Jak poinformowała, obecnie przygotowany został projekt nowelizacji ustawy, który przewiduje rozszerzenie zakresu lekarzy specjalistów, którzy mogą wydawać zaświadczenia w ramach ustawy za życiem m.in. uprawniających do dostępu do rehabilitacji i środków ortopedycznych czy bezkolejkowgo trybu.

- Obecnie projekt został przesłany do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej - dodała.

- Rozszerzamy możliwość wystawiania tych zaświadczeń na genetyków, kardiologów – wyjaśniła J. Szczurek-Żelazko.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz