Posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy o 12 XI wolnym od pracy

07 Listopada 2018, 16:16 sejm

Posłowie przyjęli w środę w głosowaniu poprawki Senatu do ustawy, która ustanawia 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. Jednak nie dla wszystkich, bo tego dnia pracować mają szpitale i przychodnie AOS, które na ten dzień miały zaplanowane świadczenia. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa została przyjęta w Sejmie 24 października i zakładała 12 listopada br. jako dzień wolny od pracy, jednak z wyłączeniem pracowników handlu, a także szpitali i przychodni AOS, które mają na ten dzień zaplanowane świadczenia. 

Jednak senatorowie zgłosili poprawki do niej i uznali m.in., że wolne należy się także pracownikom handlu, więc ustawa trafiła ponownie pod obrady Sejmu.

Środowe głosowanie posłów poprzedziły burzliwe wystąpienia posłów opozycji, którzy zarzucali, że ta ustawa to bubel prawny, została przygotowana zbyt późno, tryb procedowania jest skandaliczny, a ponadto dzieli Polaków. Ponadto zarzucano, że PiS miał trzy lata na wprowadzenie takich przepisów, a robi to zbyt późno, co wywołało chaos w gospodarce.

Ostatecznie posłowie przyjęli trzy poprawki Senatu m.in. o skreśleniu preambuły, usuwającą sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", w wprowadzającą zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej". Trzecia poprawka dotyczyła skreślenia art. 3 ustawy, a tym samym wprowadziła dzień wolny od pracy także w handlu.

Problemy wynikające z trybu procedowania ustawy sygnalizowało środowisko lekarskie. W związku z tym, że  tego dnia pracować mają szpitale i przychodnie AOS, małżeństwa lekarzy zgłaszali problem zapewnienia opieki nad swoimi dziećmi, ponieważ przedszkola i szkoły będą tego dnia nieczynne.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz