Wszystkie szczepionki podawane w ramach PSO mają właściwy termin przydatności.

08 Listopada 2018, 10:48 Szczepienia

To odpowiedź na zarzuty, jakie w sieci pojawiły się ze strony osób wątpiących w zasadność przeprowadzania szczepień ochronnych. 

W swoich wpisach sugerowali, że szeroka akcji informacyjna związana z wystąpieniem kolejnych ognisk odry – może mieć związek z kończącymi się terminami ważności preparatów wykorzystywanych do immunizacji. Główny Inspektor Sanitarny wydał w tej sprawie komunikat informując, że prowadzi „bieżący nadzór nad stanami magazynowymi i dystrybucją szczepionek zakupionych przez Ministra Zdrowia do realizacji Programu Szczepień Ochronnych (PSO) w Polsce”.

Zapewnił jednocześnie, że cały czas szacuje potrzeby ilościowe i weryfikuje przy wykorzystaniu systemów elektronicznych - stany magazynowe posiadanych szczepionek. MA to zapobiec ewentualnym pomyłkom w kontroli m.in. numerów serii i dat ważności preparatów. 

- Szczepienia w ramach PSO realizowane są wyłącznie szczepionkami z ważnymi terminami przydatności do użycia. Nie istnieje ryzyko, aby do szczepienia dziecka została wydana szczepionka przeterminowana, po upływie terminu jej ważności- podkreślił GIS. Dodał jednocześnie, że wykorzystanie do szczepienia preparatu po upływie terminu jego ważności będzie wiązać się z odpowiedzialnością odmiot stosujący taką szczepionkę na odpowiedzialność określoną przepisami prawa.

WSSE w Lublinie

Swoje zapasy szczepionej pokazała również Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie. 

- W związku z błędnymi informacjami rozpowszechnianymi w mediach społecznościowych, dotyczącymi terminu ważności szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie informuje, że w chwili obecnej w magazynie szczepionek Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Lublinie znajduje się preparat szczepionkowy MMR Vax Pro z terminem ważności 31.07.2020 r.- czytamy w komunikacie na stronie WSSE w Lublinie. 

Sanepid zapewnił również, że szczepionki znajdujące się w powiatowych stacjach na terenie województwa lubelskiego posiadają terminy ważności odpowiednio datowane na 31.03.2020 r. oraz 31.07.2020 r

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz