Lekarze chcą obowiązkowych szkoleń rodziców odmawiających szczepienia dzieci

08 Listopada 2018, 13:28 Szczepienia

Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń edukacyjnych na temat szczepień ochronnych dla rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia swoich dzieci – takie rozwiązanie proponuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

- Jesteśmy za szczepieniami i za edukacją, a nie za karami – podkreślał w czwartek podczas konferencji prasowej prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

- Mówię żeby edukować, a nie karać, bo obecny system, czyli karanie rodziców za unikanie szczepień nie sprawdził się. Może lepszym rozwiązaniem byłoby obowiązkowe szkolenie z merytorycznymi informacjami dla rodziców, którzy odmawiają szczepień. I dopiero potem, jeżeli po takim szkoleniu rodzic nadal by unikał szczepienia, to byłaby nakładana kara finansowa – mówił Ł. Jankowski. Kara finansowa miałaby grozić również za odmowę uczestnictwa w takich zajęciach edukacyjnych.  Podczas szkolenia rodzice mieliby poznać zasady działania szczepionek, ich skład, a także możliwe korzyści i zagrożenia związane ze szczepieniami.

- Większość rodziców odmawia szczepień, bo się boi tego, co usłyszało z niesprawdzonych źródeł. Jeżeli otrzymają sprawdzoną informację podczas szkolenia, to na pewno liczba odmów by spadła. Obecnie mamy ok. 30 tys. odmów - przekonywał. Propozycja została skierowana do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Jak dodał, informowanie rodziców powinno odbywać się w gabinecie podczas merytorycznej rozmowy z lekarzem, a nie w Sejmie podczas emocjonalnej debaty – mówił nawiązując do czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia na temat obywatelskiego projektu ustawy o zniesieniu obowiązku szczepień ochronnych. - Mamy nadzieję, że komisja zdrowia odrzuci projekt - dodał.

Ponadto jak poinformował Ł. Jankowski, warszawska OIL zwróciła się do resortu zdrowia z pytaniem jakie środki przeznaczył na kampanie informacyjne dotyczące szczepień, jednak Izba nie otrzymała odpowiedzi, więc w czwartek ponownie zwróci się do MZ z tym pytaniem.

Lekarze dają przykład i szczepią się przeciwko grypie

Jankowski informował również o akcji prowadzonej przez samorząd lekarski, a także Naczelną Izbę Aptekarską. Chodzi o szczepienie lekarzy przeciwko grypie.

- Szczepimy siebie dla siebie, jako przykład dla pacjentów i jako ochronę dla pacjentów, którzy do nas przychodzą – podkreślał. Jak dodał, akcja ma być kontynuowana również w kolejnych latach.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Michał Byliniak przekonywał, że odbiór akcji jest bardzo pozytywny w środowisku, więc będzie ona kontynuowana. - To działanie będzie stałym elementem naszej współpracy - podkreślił. – Będziemy dawać przykład pacjentom, że to bezpieczne szczepienie - zapewnił.

Dodał, że obecnie z powodu wzrostu zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie, są problemy z dostępem do szczepionki refundowanej dla seniorów. Jednak jak mówił, nadal dostępne są na rynku pełnopłatne szczepionki przeciwko grypie.

Były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz także mówił o wzroście w tym roku osób już zaszczepionych przeciwko grypie. - Cieszy mnie,  że lekarze i farmaceuci potrafią razem przemówić jednym głosem i dać świadectwo.  Grypa, to choroba, która zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jest też szereg osób z powikłaniami, a w ubiegłym sezonie w Polsce był o wiele więcej powikłań pogrypowych związanych z zapaleniami płuc – mówił. Jak dodał, są też przypadki osób, które z powodu powikłań pogrypowych są kwalifikowane do przeszczepu serca.

Jak mówił M. Posobkiewicz, personel medyczny powinien szczepić się, aby nie stać się wektorem i nie przenosić wirusa grypy na swoich pacjentów.

Odniósł się również do informacji nt. trudności z dostępem do szczepionek. Według niego, wyczerpanie zapasów wynika z większej świadomości na temat korzyści ze szczepienia. Wyjaśnił, że szczepionka przeciwko grypie nie może być produkowana z dużym zapasem, ponieważ jest dedykowana na dany sezon.

Zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim Szczepimy bo myślimy

Ł. Jankowski poinformował ponadto, że w okręgowych izbach lekarskich od początku tego tygodnia zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem wprowadzającym obowiązek potwierdzania szczepień dziecka, które jest przyjmowane do publicznego żłobka lub przedszkola. – To czwarty dzień i mamy już kilkaset podpisów pod projektem – podkreślił.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz