Pierwszy przeszczep wysp trzustkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

09 Listopada 2018, 10:59 laboratorium trzustka wyspy trzustkowe gumed

Przeszczep wysp trzustkowych jest szansą dla pacjentów z cukrzycą 1 typu. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono właśnie pierwszy tego typu zabieg.  

Wyspy trzustkowe to organ, który w trzustce odpowiada za produkcję insuliny. Przeszczep wysp trzustkowych jest znacznie mniej inwazyjny niż transplantacja całej trzustki. Korzyści z takiego zabiegu mogą odnieść chorzy cierpiący na źle regulowaną cukrzycę typu 1, doświadczający zagrażających życiu nieuświadomionych incydentów hipoglikemii. Po przeszczepieniu wysp trzustkowych konieczne jest leczenie immunosupresyjne, dlatego chorzy po transplantacji nerki z powodu nefropatii cukrzycowej są grupą predysponowaną do takiej procedury.

 Zabieg przeszczepienia wysp przeprowadza radiologinterwencyjny, który wkłuwa się do żyły wrotnej pacjentai wstrzykuje tam wyizolowane wcześniej z trzustki od zmarłego dawcy wyspy trzustkowe. Wyspy zakotwiczają się w wątrobie i zaczynają produkcję insuliny. W efekcie istnieje duża szansa nazmniejszenie zapotrzebowania na insulinęi- co najważniejsze - ustąpienie incydentów nieuświadomionych spadków poziomu glikemii. Niekiedy dochodzi do całkowitego uwolnienia się od konieczności podawania insuliny. U części chorych wykonuje się 2 i 3 przeszczepienia wysp trzustkowych,aby uzyskać całkowitą niezależność od insuliny.  

Pierwszy pacjent UCK

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym pierwszy przeszczep wysp trzustkowych został przeprowadzony 27października 2018  u 41-letniego mężczyznyz Wejherowa,który w 2010 roku przeszedł transplantację nerki i trzustki, jednak ta ostatnia po dwóch latach przestała pełnić swoją funkcję. Już teraz,10 dni po transplantacji chory coraz wyraźniej odczuwa spadki glikemii i znacznie zmniejszyło się zapotrzebowanie na insulinę. Na efekt końcowy należy poczekać jeszcze kilka tygodni. 

Każdy przeszczep to praca zespołowa, tak jest również  w tym przypadku. Potencjalnych biorców kwalifikuje zespół złożony z transplantologów, nefrologów, chirurgów, diabetologów. Samo przeszczepienie rozpoczyna się od zakwalifikowania dawcy, a następnie pobrania przez chirurga trzustki. Niezbędna jest analiza immunologiczna. Pobrany organ przekazany zostaje do specjalnie przystosowanego laboratorium, którego właścicielem jest firma Cell-T. W laboratorium trzustka przetworzona zostaje do wysepek trzustkowych. Po skontrolowaniu jakości wysp przez Bank Tkanek i Komórek UCK preparat wysp trzustkowychzostaje przekazanydo przeszczepu.Zabieg wykonywany jest przez radiologa, ale zaangażowani są także chirurdzy, nefrolodzyi anestezjolodzy. Nad całym procesem czuwa koordynator transplantacji. 

Jedyny w Polsce ośrodek wykonujący tego typu operacje

Idea przeczepienia wysp trzustkowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstała dzięki współpracyz prof. Piotrem Witkowskim. W 2010 Profesor rozpoczął program przeszczepianiawysp trzustkowych w University of Chicago, zapraszając do współpracy także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki czemu część naszych pracowników uczestniczących w procesie przeszczepu została przeszkolona właśnie w Chicago. 

- Do tej pory w Polsce wykonano kilkanaście transplantacji wysp trzustkowych w ośrodku warszawskim. Ośrodek gdański jest obecnie jedynym ośrodkiem, w którym wykonywane są przeszczepy wsyp trzustkowych. Chciałem serdecznie podziękować i pogratulować zespołowi za zorganizowanie tej pierwszej transplantacji – mówił prof. Piotr Witkowski w nagraniu zaprezentowanym podczas konferencji prasowej dotyczącej przeszczepu wysp trzustkowych w UCK, która odbyła się 8 listopada 2018.

źródło: Mat. pras.GUMed

Polecamy również:

Cukrzyca bez igieł? Szansa dla polskich pacjentów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

MD Sobota, 10 Listopada 2018, 12:47
Fajny artykuł, ciekawa sprawa. Drobna uwaga" dopiero z ostatniego akapitu jasno wynika, że UCK jest w Gdańsku.