Nowe stawki VAT: za co zapłacimy mniej, a co podrożeje?

09 Listopada 2018, 13:08 dieta zdrowa żywność

Resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, który przewiduje zmiany stawek podatkowych wielu produktów, w tym spożywczych. W przypadku których towarów VAT spadnie i zapłacimy za nie mniej, a które zdrożeją?

Wśród produktów, na które stawka VAT została obniżona do 5 proc. znalazło się kilka podstawowych produktów spożywczych, m.in. pieczywo (obecnie niektóre rodzaje chleba są obłożone podatkiem 23 proc. VAT), makarony, warzywa mrożone, zupy w proszku, buliony, a także owoce cytrusowe.

Obniżka stawki do 5 proc. nastąpić ma również w przypadku produktów dla dzieci takich jak mleko dla niemowląt, dania w słoiczkach, smoczki, pieluchy czy foteliki samochodowe. Również artykuły higieniczne dla dorosłych takie jak podpaski i tampony mają być obłożone 5 proc. VAT.

Za co zapłacimy więcej?

Podwyżkę podatku przewidziano z kolei w przypadku soków z owoców i warzyw innych niż tzw. 100-procentowe. Tutaj stawka VAT ma wzrosnąć z 5 do 23 proc.

Podrożeć mają również owoce morza. Wzrost VAT z 5 do 23 proc. nastąpić ma w przypadku krewetek, homarów, ośmiornic, krabów, langust, ostryg, małż, ślimaków oraz kawioru.

Źródło: RCL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ONA Piątek, 07 Grudnia 2018, 20:24
Najważniejsze przecież ośmiorniczki, żeby elita nie jadła. Ale rozumiem, że mleko kokosowe, sojowe, które piją chorzy nietolerujący laktozy czy na dietach niskobiałkowych to też elita i można im walnąć podatek 23% czyli nie dość że i tak jest drogo to będzie drożej o 20% jeszcze! Niech ktoś coś z tym zrobi