NRL chce większego dostępu do leków w postaciach przyjaznych pacjentom w programach lekowych

09 Listopada 2018, 15:45 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka

O zapewnienie większego dostępu do leków objętych refundacją w ramach programów lekowych w postaciach przyjaznych pacjentom - zaapelowało Prezydium NRL do ministra zdrowia i prezesa NFZ. Według lekarzy, stosowanie przez Fundusz współczynników korygujących przy wycenie świadczeń powinno wspierać i premiować stosowanie w terapii leków oraz metod leczenia, które są najbardziej skuteczne i najbardziej przyjazne dla pacjenta.

- Tymczasem wprowadzone przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia współczynniki korygujące dotyczące stosowania w leczeniu raka piersi transtuzumabu w postaci dożylnej prowadzą do ograniczenia dostępu pacjentek do nowoczesnej, przyjaznej i skutecznej formy leczenia tym lekiem w postaci iniekcji podskórnych - czytamy w apelu.

Prezydium NRL wskazało, że forma podskórna podania leku w miejsce długotrwałej infuzji dożylnej znacznie zwiększa komfort leczenia i podnosi jakość życia. W ocenie Izby, zabranie tej grupie pacjentów przyjaznej formy leczenia jest dodatkowym czynnikiem traumatycznym w ich i tak uciążliwym procesie terapeutycznym.

- Dodatkowo, stosowanie leku w postaci dożylnej wyklucza możliwość podania tego leku w warunkach ambulatoryjnych i prowadzi do zwiększenia kosztów pośrednich funkcjonowania systemu ochrony zdrowia - przekonują lekarze.

NRL poparło działania przedstawicieli kampanii „Choroba? Pracuję z nią” w tej sprawie.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz