FDA stawia na dane od pacjentów

13 Listopada 2018, 9:04 media społecznościowe telefon

Nowa, mobilna aplikacja – MyStudies – ma ułatwić amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków  zbieranie rzeczywistych danych od pacjentów z całego świata.

W ocenie amerykańskich urzędników pozyskiwane od pacjentów rzeczywiste dane nt. zdrowia, wykorzystywanych leków czy urządzeń medycznych, pozwolą na lepszą i szybszą reakcję w sytuacji zagrożenia, a także być może wpłynie na usprawnienie procesu opracowywania nowych produktów.

Jak zapewnia Scott Gottlieb, komisarz FDA, nowa cyfrowa platforma pozwala na gromadzenie danych rzeczywistych przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentom pełnej prywatności. Dane pozyskiwane będą z urządzeń mobilnych, ale agencja nie wyklucza również pozyskiwania ich z takich źródeł jak elektroniczne rejestry produktów czy chorób, rachunków czy roszczeń. FDA nie wyklucza również większego zaangażowania samych pacjentów, którzy w przyszłości będą mogli generować swoje zdrowotne dane w domowym zaciszu. 

Aplikacja MyStudies w ramach pilotażu została oceniona pod względem funkcjonalności przez firmę Kaiser Permanente. W oparciu o pozytywny wynik tesktów bezpieczeństwa FDA wydaje obecnie kod dostępowy oraz dokumenty techniczne – dzięki którym badacze oraz programiści będą mogli dostosowywać swoje programu do nowo utworzonej aplikacji. Zgodnie z intencją twórców MyStudies – pacjenci zainteresowani dalszym monitoringiem swojego zdrowia będą mogli za pośrednictwem aplikacji przekazywać w sposób bezpieczny dane dotyczące swojego zdrowia do tradycyjnie prowadzonych prób klinicznych, badań obserwacyjnych czy w końcu również różnorodnych rejestrów klinicznych.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz