Nowy projekt MPiT przewiduje skrócenie terminu spłaty należności dla szpitali

13 Listopada 2018, 9:33 pieniądze

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Projekt przewiduje skrócenie regulaminu płatności placówek medycznych w ciągu 60 dni.  

Wprowadzenie takiego obowiązku dla placówek medycznych może być dla nich "gwoździem do trumny" przestrzegają eksperci na łamach artykułu opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej. 

Obecnie szpitale płacą swoim kontrahentom nawet po roku. Powodem są opóźnienia w wypłatach środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaległości wynikają zarówno z konstrukcji systemu (sposobu rozliczania faktur) oraz zatorów po stronie NFZ. Ponadto stawki, które płaci NFZ są za niskie. 

Nowy projekt przewiduje skrócenie terminu zapłaty w transakcjach,

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych (projekt po konsultacjach). Przewiduje on skrócenie terminu zapłaty w transakcjach, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny, do 30 dni (bez możliwości jego wydłużenia). Jedyny wyjątek stanowią podmioty lecznicze, dla który przewidziano termin 60-dniowy -czytamy w Gazecie Prawnej.

Projekt zaostrza również sankcje za nieprzestrzeganie czasu spłaty. Do obecnych 40 euro ma zostać dołożony 1 proc. wartości zaległego zobowiązania. 

Takie rozwiązanie można by było wprowadzić gdyby świadczenia były prawidłowo finansowane -przekonują eksperci.

źródło: DGP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz