Sztuczna inteligencja pomoże w profilaktyce raka piersi

13 Listopada 2018, 10:25 e-zdrowie informatyzacja

Brytyjski start-up pracujący nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji ma szanse zrewolucjonizować przesiewowe badania w kierunku raka piersi. Dzięki rządowym funduszom - spółka Kheiron Medical – ma szansę opracować urządzenia, które częściowo zautomatyzuje wstępną ocenę badań mammograficznych.

Kheiron Medical to spółka założona w 2016 roku przez dwóch wizjonerów – dr Petera Kecskemethy i Tobiasa Rijkena. Od samego początku celem nadrzędnym start-up było stworzenie oprogramowania do maszynowego uczenia się, które pozwoliłoby na stworzenie rozwiązań na bazie sztucznej inteligencji, które wspierałyby pracę lekarzy radiologów.

W tym celu do współpracy zaproszono m.in. ekspertów w dziedzinie radiologii oraz technologii z takich ośrodków naukowych jak Oksford, Cambridge, Edynburg, McGill, KTH, University College London (UCL) i Imperial College, a także czołowych naukowców akademickich i radiologów z całej Europy.

Ostatnim osiągnięciem, którym może pochwalić się Kheiron Medical to dofinansowanie, jakie spółka otrzymała na testy rozwiązania AI umożliwiającego przetwarzanie mammogramów realizowanych w ramach badań profilaktycznych. W październiku tego roku rozwiązanie zostało wdrożone do testów, które potrwają 18 miesięcy.

Oceną merytoryczną działania sztucznej inteligencji zajmie się konsorcjum East Midlands Radiology Consortium (EMRAD), a urządzenie wspierać będzie oceną rediologiczną mammogramów w siedmiu oddziałach NHS w regionie East Midlands. Angielski płatnik (NHS) liczy, że włączenie rozwiązania zoptymalizuje pracę diagnostyczną – obecnie bowiem w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi oceny mammogramów dokonuje niezależnie dwóch radiologów.

- Wierzę, że technologia oparta na sztucznej inteligencji (AI) firmy Kheiron może zrewolucjonizować odczyt mammogramów przesiewowych w Wielkiej Brytanii, a także poza nią – ocenił dr Johnathan James, konsultant ds. mammografii w Nottigham Breast Institute, głównego ośrodka zajmującego się leczeniem raka piersi w regionie East Midlands. 

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz