Żywność, woda i powietrze – czy żyjemy w bezpiecznym otoczeniu?

13 Listopada 2018, 13:32 dieta zdrowa żywność

O zagrożeniach i wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem żywności – dyskutowano we wtorek podczas konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH.

Konferencja pod hasłem „Żywność, woda i powietrze – czy żyjemy w bezpiecznym otoczeniu?” to ostatnią z trzech konferencji organizowanych z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 100-lecia Instytutu.

Dr Jacek Postupolski z NIZP-PZH, podkreślał, że zagrożenia związane z bezpieczeństwem żywności są znane od dawna i cały czas stanowią ryzyko.

Jak podkreślał, „produkcja ekologiczna żywności nie służy uzyskaniu lepszej jakości żywności, ale ochronie środowiska”. - Musimy liczyć się z tym,  że wszystkie przyczyny mają jakiś skutek. Czy rezygnując ze środków owadobójczych, chwastobójczych i grzybobójczych nie ryzykujemy występowaniem innych bardzo szkodliwych dla nas substancji? - pytał. - To jest trudna decyzja i taka decyzja będzie się jeszcze toczyć - dodał.

Dr J. Postupolski wskazywał, że temat bezpieczeństwa żywności pojawia się tylko wtedy, kiedy wybuchają różne skandale związane z żywnością. W jego ocenie większość ostatnio pojawiających się skandali związanych jest z działalnością człowieka. Podał przykład zafałszowań, np. użycia soli technicznej jako spożywczej w 2012 r., czy zafałszowywaniu metanolem wyrobów spirytusowych.

W jego ocenie, największy problem stanowi obecnie informacja i komunikacja. - Jesteśmy narażeni na różne informacje. Konsument jest narażony na ciągłą niepewność i nie wie co jeść, aby było to bezpieczne dla niego i jego rodziny - mówił.

Jak zaznaczył, w Polsce jako na największe ryzyko związane z bezpieczeństwem żywności opinia publiczna wskazuje substancje dodatkowe w składzie produktów spożywczych. - Pojawia się moda na informacje, że produkt jest bez dodatku substancji konserwujących - wyjaśnił dr J. Postupolski, jednak jak  mówił, w praktyce konsumenci bardzo często są wprowadzani w błąd.

- Wyzwaniem pozostaje edukacja, kształcenie konsumenta i podawanie rzetelnej informacji – wskazywał ekspert NIZP-PZH. Jak dodał, jest to bardzo trudny proces.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz