Lubuskie zadba o seniorów

13 Listopada 2018, 14:58 seniorzy

Lubuska Karta Seniora, dom dziennego lub całodobowego pobyty w każdej gminie, a także wzmocnienie lubuskich szpitali oddziałami geriatrycznymi – to ambitne plany na najbliższe cztery lata marszałek województwa Elżbiety Polak.

Marszałek województwa przyznała, że jej samorząd ma jeszcze wiele do zrobieni w kwestii geriatrii i jak zadeklarowała problemów związanych z deficytami w tym obszarze nie zamierza zamiatać pod dywan.

- W 2017 roku przygotowaliśmy specjalny program dla seniorów, który jest bardzo elastyczny. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że seniorzy są zdrowi wtedy kiedy są aktywni. Nie tylko słuchamy seniorów na podczas sejmików, powołaliśmy też Lubuską Radę Seniorów, dodatkowo poszczególne departamenty zdiagnozowały obszary problemowe w kwestii geriatrii i rozpoczęliśmy kompleksowe działania. Np. ruszyliśmy z finansowaniem Lubuskich Inicjatyw Senioralnych na które przeznaczyliśmy 300 tys. zł – podkreśliła Elżbieta Polak.

Lubuska marszałek podkreśla, że na sercu leży jej szczególnie zdrowie osób w wieku senioralnym, a także osób niepełnosprawnych oraz samotnych. Dlatego też już teraz zarząd województwa zdecydował o finansowaniu kilku samorządowych programów profilaktycznych m.in. Zdrowe Płuca Lubuszan, Lubuskie Pikniki Zdrowia, czy też te związane w profilaktyką raka, wczesnym wykrywaniem cukrzycy (3,7 mln zł), czy też rehabilitacją narządów ruchu (9 mln zł).

- W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie-2020 podejmujemy działania związane z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, a w planach jest również utworzenie w każdej gminie domu dziennego pobytu dla seniorów – dodała marszałek.

W najbliższych latach zarząd województwa chce również utworzyć Lubuską Kartę Seniora, a także zainwestować w budowę w każdej z gmin placówki dziennego lub całodobowego pobytu. –

W przyszłorocznym budżecie zapisaliśmy  pieniądze na utworzenie infrastruktury potrzebnej do tworzenia oddziałów geriatrycznych. Liczymy na przychylność sejmiku. Wiemy, że społeczeństwo się starzeje, żyjemy dłużej, a na to pozwala nam medycyna. Tym bardziej musimy zadbać o seniorów – tłumaczyła Elżbieta Anna Polak.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz