B. Chmielowiec o wyzwaniach na kolejne lata działalności: edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie

13 Listopada 2018, 16:13 RPP CHMIELOWIEC BARTŁOMIEJ

Edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie – to wyzwania, jakie na kolejne lata działalności wskazuje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Jednocześnie podsumowuje 10 lat działalności Rzecznika i podkreśla, że udało się pomóc bardzo wielu indywidualnym pacjentom, a także wprowadzić zmiany systemowe.

- Przez te 10 lat pomogliśmy bardzo wielu pacjentom w  indywidualnych sprawach . Każda sprawa, pomoc pacjentowi, to dla nas wielka satysfakcja. W tym czasie wpłynęło niemal pół miliona wszelkiego rodzaju zapytań, wniosków od pacjentów. Ponad 338 tys. telefonów, prawie 8 tysięcy prowadzonych postępowań. W tych wszystkich sprawach staraliśmy się pomagać pacjentom. Mam nadzieję z dobrym rezultatem – podsumował w rozmowie z Polityką Zdrowotną Bartłomiej Chmielowiec.

- Udało się wprowadzić prawo do leczenia bólu, udało się wprowadzić instytucję wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, udało się rozwiązać pewne kwestie związane z leczeniem pacjentów, np., że pacjent nie musi zabierać ze sobą leków do szpitala, a szpital ma obowiązek zapewnić kompleksowość opieki - mówił.

Wyzwania na kolejne lata

- Mamy plany na kolejne lata. Edukacja, bezpieczeństwo, wsparcie – to nasze wyzwania. Chcemy wspierać i edukować pacjentów, bo pacjent wyedukowany jest partnerem – podkreślił B. Chmielowiec. - Stąd uruchomienie wspólnej z NFZ kompleksowej infolinii, ponieważ pacjent często  nie oczekuje skomplikowanych działań prawnych, ale prostego komunikatu, co ma teraz zrobić, gdzie się udać, jakie dokumenty złożyć - dodał.

- Bezpieczeństwo rozumiem w taki sposób, że pacjent musi czuć się komfortowo i bezpiecznie w szpitalu, czyli musi mieć zaufanie do personelu medycznego, do lekarza, bo wtedy ten proces lepiej przebiega i będziemy wspierać wszystkie te inicjatywy, które stawiają na jakość w ochronie zdrowia, stawiają na efektywność i bezpieczeństwo. Wszędzie tam, gdzie pacjent się do nas zwróci będziemy starali się ich wspierać, a w szczególności cztery grupy wskazane w Konstytucji jako podlegające szczególnej ochronie, czyli osoby starsze, osoby z niepełnosprawnością, dzieci i kobiety w ciąży – wyjaśnił Rzecznik.

Prawa i obowiązki pacjenta

- Wraz z organizacjami pacjentów przygotowaliśmy projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jest tam rozdział poświęcony obowiązkom pacjentów, ponieważ pacjenci oprócz praw mają też obowiązki i trzeba to im komunikować – wskazał B. Chmielowiec.

- Rozumiemy te obowiązki w rożny sposób, ale najważniejsze jest to, że pacjent musi zdać sobie sprawę, że on jest  najbardziej odpowiedzialny za swoje zdrowie. Nie lekarz, nie rodzina, nie szpital, ale trzeba realizować zalecenia, a w trakcie wizyty u lekarza trzeba powiedzieć zgodnie z prawdą co nam dolega, bo każdy aspekt może mieć znaczenie, to czy bierzemy dany lek w jakiejś chorobie przewlekłej, to może mieć znaczenie czy możemy przyjąć inny lek – uważa Rzecznik. - Jeżeli lekarz już zaordynuje  nam leki, to trzeba być cierpliwym i się do tych zaleceń dostosować. Zasygnalizowaliśmy takie obowiązki, ale nie określaliśmy sankcji, bo trzeba zacząć od edukacji w tym zakresie - dodał.

Według niego, musi być ustawowy jasny sygnał dla pacjentów, że mają prawa, ale również obowiązki, rozumiane w ten sposób, że trzeba z szacunkiem odnosić się do personelu medycznego, trzeba zgodnie z prawdą przedstawiać informacje o swoim stanie zdrowia, stosować się do zaleceń lekarza,  czy też szanować innych pacjentów na oddziale szpitalnym.

Jak poinformował Rzecznik, ustawa została przekazana do ministra zdrowia i kancelarii Rady Ministrów.

Co dalej z wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych?

Zastanawiamy się nad tym i prowadzimy obecnie w tym zakresie analizy. Ten instrument nie spełnia oczekiwanych postulatów, jeżeli tylko 10 proc. pacjentów przyjmuje po przeprowadzeniu postępowania propozycje odszkodowań ze strony podmiotu. Wojewódzkie komisje stały się swojego rodzaju przedsądem, takim poligonem dla prawników – ocenił B. Chmielowiec.

- Trzeba zastanowić się nad innym modelem i moim zdaniem powinniśmy pójść w kierunku orzekania  bez orzekania o winie, bo wtedy będzie można orzekać szybciej, łatwiej, bez polowania na czarownice, ale jednocześnie trzeba pacjentowi zapewnić realną wysokość kwoty odszkodowania i pomóc pacjentowi, zaopiekować się nim – uważa Rzecznik.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz