FDA chwali się rekordową liczbą rejestracji "generyków"

14 Listopada 2018, 11:12 apteka farmaceuta leki

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków w ciągu niespełna miesiąca zatwierdziła 128 preparatów. Październik okazał się rekordowym pod względem zarejestrowanych leków generycznych na amerykańskim rynku.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma powody do zadowolenia – w październiku jej urzędnicy ustanowili rekord dopuszczając na amerykański rynek 110 leków generycznych, a dla kolejnych 18 – wydając wstępne decyzje rejestracyjne. FDA przyznaje, że październik okazał się pod tym względem rekordowym miesiącem – szczególnie, że w przypadku 23 preparatów były to pierwsze odpowiedniki dla leków oryginalnych.  

Warto podkreślić, że tymi działaniami FDA wpisuje się w plan prezydenta Donalda Trump’a, który otwarcie krytykuje politykę cenową firm farmaceutycznych i jednocześnie zapowiada, że w ciągu najbliższych 5 lat planuje o 30 proc. obniżyć nakłady państwa na leki.

- Dzięki naszym wysiłkom i zarejestrowane przez nas na rynku amerykańskim leki generyczne od stycznia 2017 r.  do lipca 2018 r. wygenerowały oszczędności na poziomie 26 mld dolarów- podkreślił komisarz FDA Scott Gottlieb. Jednocześnie zapewnił, że kierowana przez niego rządowa agencja będzie kontynuować obraną drogę – zwiększający tym samym konkurencję na rynku oraz bniżając koszty terapii ponoszone zarówno przez pacjentów, jak również budżet państwa.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz