MZ: rusza kampania informacyjna „Pacjent w badaniach klinicznych”

14 Listopada 2018, 11:33 badania

Pacjent w badaniach klinicznych – pod takim hasłem rusza kampania informacyjna ministerstwa zdrowia i Polskiego Funduszu Rozwoju. Pierwszym etapem jest udostępnienie strony internetowej pacjentwbadaniach.pl , na której pacjenci znajdą rzetelne informacje o badaniach klinicznych i bazę wiedzy na ten temat.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na briefingu prasowym w środę, podkreślał, że trzeba pokazywać pacjentom, że udział w badaniach klinicznych jest bezpieczny, że istnieją regulacje prawne, które w precyzyjny sposób regulują te badania. Dodał, że chodzi o to, aby pacjenci świadomie mogli decydować się na taką drogę leczenia.

- Rynek badań klinicznych w Polsce to obecnie ok. 1,2 mld zł rocznie, a powinien być na poziomie 3 mld zł. Mamy dobrze rozwinięty rynek badań klinicznych komercyjnych, a potrzebujemy rynku badań klinicznych niekomercyjnych – mówił. Jak dodał, pomóc w tym ma Agencja Badań Medycznych. Projekt ustawy o ABM w czwartek ma stanąć na komitecie stałym Rady Ministrów.

Minister zaznaczył, że dzięki kolejnym badaniom klinicznym nowe technologie, leki czy wyroby medyczne mogą trafić do pacjentów. Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki wskazywał, iż nowe technologie medyczne to koło zamachowe gospodarki.

Prawo pacjenta do świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił z kolei uwagę, że zgodnie z ustawą o prawach pacjenta, pacjenci mają prawo do świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. - Medycyna musi się stale rozwijać i jest to związane z wprowadzaniem nowoczesnych technologii medycznych i nowoczesnych terapii – stwierdził.

Jak dodał, jeżeli pacjent ma być w centrum systemu ochrony zdrowia, to istotna jest edukacja, czyli zapewnienie mu wiarygodnych i przystępnych informacji także o badaniach klinicznych. Wyjaśnił, że na portalu pacjenci znajdą informacje o badaniach klinicznych i odpowiedzi na pytania: co to jest? jakie są cele badań? jakie uprawnienia przysługują pacjentom biorącym udział w badaniach klinicznych?

Beata Ambroziewicz z Polskiej Unii Organizacji Pacjentów dodała, że projekt powstał przy zaangażowaniu organizacji pacjenckich, które chcą wspierać edukację pacjenta, aby mógł on świadomie wybierać możliwości leczenia. - W dobie szerokiego dostępu do Internetu nie jest jednak łatwo znaleźć i wyselekcjonować sprawdzone, rzetelne treści. Dlatego ogromnie cieszę ze wspólnej inicjatywy, która pozwoli w jednym miejscu zebrać najważniejsze informacje na temat badań klinicznych i przekierować zainteresowanych do odpowiednich organizacji lub instytucji w przypadku potrzeby zgłębienia tematu – zaznaczyła.

- Osobiście jestem przekonany, że utworzenie portalu poświęconego badaniom klinicznym jest bardzo ważne. Większość informacji na ten temat jest dostępna tylko w zagranicznych mediach i bazach, niewiele na ten temat można znaleźć w oficjalnych i wiarygodnych źródłach po polsku. Z takim problemem spotyka się wielu pacjentów szukających pomocy w walce z chorobą. Tym projektem możemy to zmienić –  wyjaśnił Włodzimierz Hrymniak, Dyrektor Departamentu Programów Sektorowych, Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Strona internetowa pacjentwbadaniach.pl powstała dzięki współpracy organizacji pozarządowych, sektora nauki, administracji publicznej oraz branży biotechnologicznej i farmaceutycznej. Pacjenci, lekarze oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony zdrowia znajdą tam szczegółowe informacje na temat standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu przystępowania do badań klinicznych, zaprezentowane w przystępny sposób. Dostępne są też instrukcje korzystania z baz zagranicznych badań klinicznych opisane w języku polskim. 

Projekt kampanii informacyjnej powstał we współpracy z Polską Unią Organizacji Pacjenckich "Obywatele dla zdrowia" oraz Fundacją Urszuli Jaworskiej. Przedstawiciele pacjentów zadbali o to, by przekazywane treści były czytelne i zrozumiałe dla odbiorców. Konsultacje merytoryczne przeprowadził Urząd Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz