Z.Ziobro daje wytyczne prokuratorom ws. kar za ataki na ratowników medycznych

14 Listopada 2018, 15:27 karetka-ratownik medyczny

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał w środę wytyczne dla prokuratorów ws. kar dla sprawców ataków na ratowników medycznych. Chce ostrzejszych kar za takie czyny.

Z. Ziobro w środę na briefingu prasowym podkreślił, że obowiązkiem prokuratury jest wzięcie pod ochronę osób, które udzielają pierwszej pomocy. Wśród wytycznych dla prokuratorów znalazł się obowiązek wszczynania postępowania w każdej sytuacji, gdy pojawiają się doniesienia w takiej sprawie, także medialne. 

Jak mówił Z.Ziobro, chodzi też o konieczność natychmiastowego zatrzymania sprawców, postawienia im zarzutów oraz stosowania wobec nich środków zapobiegawczych, w tym aresztu tymczasowego. Minister chce także, aby prokuratorzy występowali o surowe kary dla sprawców. 
– Co do zasady, nie mogą to być kary w zawieszeniu. Muszą to być kary bezwzględnego pozbawienia wolności – wskazywał minister. Jak dodał, w przypadku łagodnych wyroków sądów po napadach na pracowników pogotowia, prokuratorzy powinni skierować apelacje do sądów odwoławczych. 
Z. Ziobro wyjaśnił, że wytyczne mają związek z doniesieniami z Bydgoszczy, gdzie policja zajmuje się sprawą pobicia ratownika medycznego. Miał się teog dopuścić znany amerykański operator filmowy.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Edyta Janaszkiewicz z Łodzi Czwartek, 15 Listopada 2018, 9:46
Współczuję ratownikowi medycznemu, który został pobity. Człowiek który zostaje pobity przez innego człowieka traci zdrowie w sposób nie zawiniony przez swoje działanie jest krzywdą na wiele lat życia. Życzę każdemu pobitemu człowiekowi szybkiego powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej pracy zawodowej dotychczasowej i czerpania radości z życia.