Lekarze: "Nie" dla chaosu z wystawianiem e-zwolnień lekarskich

14 Listopada 2018, 15:33 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Lekarze zrzeszeni w organizacjach tworzących Porozumienie Organizacji Lekarskich wzywają minister rodziny, pracy i polityki społecznej do pilnej inicjatywy ustawodawczej i wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień. Według nich, wprowadzenie e-zwolnień spowoduje chaos w systemie. Od 1 grudnia zamierzają orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez POL.

Przedstawiciele największych organizacji lekarskich: Naczelnej Izby Lekarskiej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia, które tworzą Porozumienie Organizacji Lekarskich, spotkali się w środę we Wrocławiu.

Efektem spotkania jest wspólne stanowisko w sprawie mających obowiązywać obligatoryjnie od 1 grudnia elektronicznych zwolnień lekarskich.

Zebrani uznali, że przedwczesne wprowadzenie zaproponowanych przez Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Społecznej oraz ZUS rozwiązań spowoduje dezorganizację systemu udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności w POZ i AOS oraz ograniczenie dostępności dla pacjentów, a także przy nieszczelności systemu, może narażać na ujawnienie tajemnicy lekarskiej.

Wystawianie e-zwolnień fakultatywne, a nie obligatoryjne

W przyjętym stanowisku wzywają Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do podjęcia pilnej inicjatywy legislacyjnej w celu zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz wycofania się z obligatoryjnego wprowadzenia e-zwolnień.

Jednocześnie postanowili, że w przypadku braku reakcji władz, od 1 grudnia br. polscy lekarze będą orzekać o niezdolności do pracy pacjentów na specjalnych drukach opracowanych przez Porozumienie Organizacji Lekarskich. Wzór druku lekarze otrzymają drogą elektroniczną.

Według lekarzy, wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę uzyskiwania pełnej sprawności personelu, zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu informatycznego.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

sss Piątek, 16 Listopada 2018, 13:58
A jakie argumenty przeciw wystawianiu e-ZLA? Nie bo nie? Sam wystawiam od pół roku i już nie muszę jeździć co tydzień do ZUS z druczkami, Protestują leśne dziadki co nie dotkną komputera, bo się boją albo kombinatorzy od lewych zwolnień. Aha i jeszcze opozycjoniści totalnie przeciwni wszystkiemu, co nowe i pożyteczne.
lulek Czwartek, 22 Listopada 2018, 17:05
Jak chcesz, to wystawiaj, ale nie traktuj źle tych, którzy nie chcą albo nie mogą. Nie wszystkie poradnie maja dostęp do internetu. Zakup sprzętu i oprogramowania (i zatrudnienie informatyka, który to wszystko leśnemu dziadkowi pospina) to spory wydatek. Ile ZUS zapłaci za wystawianie e-ZLA i po jakim czasie inwestycja się zamortyzuje?
reCAPTCHA Czwartek, 22 Listopada 2018, 10:25
Jesteś lekarzem i piszesz takie farmazony? wiesz jaki jest średni wiek lekarzy POZ w tym kraju? Myślisz że wszyscy są tacy oblatani i skomputeryzowani jak ty? Niestety się mylisz. A co do leśnych dziadków to prędzej czy później też nim zostaniesz kolego.
heniekgol Czwartek, 22 Listopada 2018, 9:54
Kto Cię młody człowieczku uczył szacunku do starszych kolegów ,którzy byli w przeszłości twoimi nauczycielami?Twój wpis kwalkifikuje się do skierowan ia go do Komisji Etyki .
Alik Czwartek, 15 Listopada 2018, 0:02
Super! I upowsżnienie dla Cieszynskiego i Rachwalskiej do wklepywania danych, pacjenci jak pojezdza sobie z l4 do zuz to rozniosa Rudych z MZ i wywioza na taczkach razem z pania 500+