NSZZ skarży polski rząd przed MOP. Chodzi o podwyżki pielęgniarek

14 Listopada 2018, 19:51 Ministerstwo Zdrowia

Solidarność wiele razy zwracała uwagę na mankamenty dialogu prowadzonego przez MZ. Teraz przeszła do czynów. Jak informuje Tygodnik Solidarność, do Międzynarodowej Organizacji Pracy trafi skarga na polski rząd. Związkowcy twierdzą, że przy walce o podwyżki dla pielęgniarek i położnych resort zdrowia złamał międzynarodową konwencję. W jaki sposób?

- Zdaniem Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżek wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych przedstawicieli innych związków zawodowych niż branżowy związek zawodowy pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję nr 98 i Zalecenie nr 113 MOP. Prezydium podjęło dzisiaj decyzję o skierowaniu skargi w tej sprawie do MOP - informuje Tygodnik Solidarność.

Faktycznie, jak zwracała uwagę m.in. Maria Ochman z NSZZ, resort zdrowia do rozmów dopuścił tylko wybrane przez siebie organizacje. 

- Naruszenie Konwencji nr 98 dotyczącej stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych odnotowujemy w związku z ustawowym uniemożliwieniem związkom zawodowym innym niż związek zawodowy pielęgniarek i położnych zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne, rokowań w celu zawarcia porozumienia zbiorowego określającego wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych – czytamy w uzasadnieniu skargi - informuje Solidarność.


Zdaniem Solidarności rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ogranicza negocjacje płacowe jedynie do związku pielęgniarek i położnych, choć w inne reprezentatywne związki zawodowe również zrzeszają pielęgniarki i położne. To złamanie zasad zapisanych w art. 4 Konwencji nr 98, który Polska ratyfikowała.

To w praktyce oznacza, że inne związki były wyłączone z dyskusji i nie miały wpływy na decyzje, nawet jeżeli zrzeszają pielęgniarki i położne. A to zdaniem NSZZ niezgodne z konwencją MOP. 


Jak informuje Tygodni Solidarność skarga jest tłumaczona i w najbliższych dniach zostanie wysłana do Genewy.
Międzynarodowa Organizacja Pracy powstała w 1919 r. i zajmuje się ochroną praw pracowniczych i opracowywaniem międzynarodowych standardów pracy. MOP rozpatruje również skargi na państwa i podmioty, które naruszają międzynarodowe prawa pracownicze, jednak nie może nakładać sankcji. Do MOP należy 187 państw.

Warto przypomnieć, że choć przygotowano ustawę kompleksowo regulującą kwestię płac dla pracowników medycznych, to zawarto w niej niskie stawki. Po tym jak osobno podwyżki wynegocjowały dla siebie pielęgniarki, kolejny rząd kontynuuje rozmowy z poszczególnymi organizacjami i przydzielanie podwyżek nie kompleksowo, a upraszczając tym, którzy protestują. Osobne negocjacje prowadzili lekarze i podwyżki mają już zagwarantowane, osobno obietnice wzrostu płac wywalczyli ratownicy, a teraz tę formę działania przejmują kolejne organizacje, widząc, że inaczej nie doczekają się dodatkowych środków dla siebie. 

W przypadku pielęgniarek problemem jest też to, że część z nich w ogóle podwyżek nie dostała. Chodzi m.in. o te zatrudnione w domach opieki. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Pielę. Niedziela, 18 Listopada 2018, 15:56
Nie tylko w POZ pielęgniarki praktyki również nie otrzymały podwyżek a płaca składki na Okręgowe Izby Pielęgniarskie i o nas nikt się nie upomona.
Annabiel Niedziela, 18 Listopada 2018, 8:33
Jeszcze pielęgniarki w Przychodniach tzw. POZ też nie otrzymały.Tez musimy zacząć strajkować i nie przyjść do pracy, .Jak narazie występujemy z pozwem na NFZ A później na MZ.PAN MINISTER MÓWIŁ W MEDIACH PUBLICZNIE ,ŻE ŻADNA PIELĘGNIARKA W POLSCE NIE ZOSTANIE POMINIETA.To teraz żądamy spełnienia tej wypowiedzi i realizacji ustawy .
Alicja Wolińska Sobota, 17 Listopada 2018, 10:12
Nszz Solidarność to przeżytek. Dla pielęgniarek nic nie zrobili. Pielęgniarki mają zaufanie tylko do swojego związku.
Pielegniarka Wtorek, 20 Listopada 2018, 23:16
A co zrobiły izby dla pielegniarek pracujacych w Dps ?!!