Spotkanie z diagnostami bez konkretnych deklaracji?

14 Listopada 2018, 22:30 diagnostyka diagności strajk protest ministerstwo zdrowia

W środę (14. listopada) w budynku Rady Dialogu Społecznego odbyło się spotkanie przedstawicieli grup zawodowych diagnostów i techników diagnostów obrazowych z Ministerstwem Zdrowia. Rozmowom towarzyszyła pikieta zorganizowana przed bramą Ministerstwa Zdrowia. 

W spotkaniu uczestniczyli minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko przedstawiciele związków zawodowych; Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii (OZZPDMiF), Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD), a także przedstawiciele Głównego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektrokardiologii (OZZTME).

Na porannym briefingu prasowym Łukasz Szumowski stwierdził, że postulaty i opis tego, co by organizacje techników chciały uzyskać w dialogu nie były do końca jednolite. Strona związkowa domagała się podwyżek o 1,5 tys. zł i płatnych urlopów szkoleniowych. Rozmowy trwały ponad dwie godziny. 

Bez konkretnych deklaracji

W przeciągu dwóch tygodni minister zdrowia spotka się z organami założycielskimi szpitali w celu oceny sytuacji diagnostyki laboratoryjnej oraz ustalenia sposobu skierowania docelowych funduszy na zmniejszenie przepaści płacowych między zawodami medycznymi i okołomedycznycmi - informuje KZZPMLD.

Ponadto minister zdrowia zobowiązał się do stworzenia ustawy o tych zawodach w jak najszybszym terminie. Jej brak uniemożliwia skierowanie docelowych środków. W przypadku techników elektroradiolofii zauważona została potrzeba stworzenia specjalnej ustawy, która regulowała by ich miejsce w systemie. Związkowcy domagają się takiej ustawy od połowy lat 90.

Zobacz również: Diagnostyka laboratoryjna: Ł. Szumowski powiedział kiedy będzie ustawa

Padły także deklaracje w zakresie urlopów szkoleniowych. Poszczególne ustawy mają uregulować ścieżkę kształcenia zawodowego i doszkalającego. Specjalizacje mają być bezpłatne - informują przedstawiciele związków.

Wsparcie z całej Polski

W trakcie spotkania na ulicy Miodowej przed bramą główną Ministerstwa Zdrowia w wyrazie wsparcia dla swoich przedstawicieli zebrała się pikieta pracowników laboratoriów medycznych. Na miejscu, pomimo niesprzyjającej pogody, z całej Polski zjechało się ponad 200 osób z transparentami i "paskami z wypłat".

Kolejne spotkanie podsumowujące postęp prac nad projektami ustaw odbędzie się w grudniu.

JK

Zobacz również:

Chodzi nie tylko o pensje. Czego od MZ chcą technicy diagnostyki obrazowej

Diagnostyka: co 10 badanie opłacone "z własnej kieszeni"

Diagności pominięci w przyznawaniu podwyżek: "MZ tworzy podziały

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz