Aż 72 proc. Polaków uważa depresję za wstydliwą chorobę

15 Listopada 2018, 11:57 depresja psycholog psyciatra

Zdecydowana większość Polaków uznaje, że depresja to choroba jak każda inna. Niestety trzy czwarte naszych rodaków uważa, że jest to schorzenie wstydliwe, które należy ukrywać przed resztą społeczeństwa – wynika z najnowszego badania CBOS „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego w październiku 2018.

W sondzie przeprowadzonej przez CBOS aż 47 proc. respondentów wskazało, że depresja to choroba, którą zdecydowanie można leczyć (tak jak każde inne schorzenie), a kolejne 44 proc. na pytanie o możliwość leczenia depresji odpowiedziało- „raczej tak”. Jedynie 3 proc. ankietowanych przekonywało, że depresji nie można leczyć, podczas gdy 6 proc. – nie miało w tej sprawie zdania.

Niestety blisko trzy czwarte Polaków (72 proc.) uznało jednocześnie, że depresja jest chorobą wstydliwą, którą należy ukrywać przed społeczeństwem. Jedynie 21 proc. oceniło natomiast, że o depresji należy mówić i nie należy jej ukrywać przed innymi ludźmi. 

Uczestniczący w ankiecie nie mieli również wątpliwości wskazując długą listę czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. Za kluczowy 68 proc. zapytanych uznało nadmierny i długotrwały stres, na drugim miejscu (wskazane prze 56 proc. respondentów) znalazły się szybkie tempo życia, brak czasu dla siebie i nadmiar obowiązków, a także samotność i brak kontaktów z ludźmi lub kontakty powierzchowne sprowadzające się do znajomości utrzymywanych za pośrednictwem Internetu.

Zdaniem 44 proc. Polaków przyczynkiem do rozwoju depresji jest również zła atmosfera w domu lub w pracy a także toksyczne relacje z ludźmi. Nadużywanie alkoholu i narkotyków – zostało natomiast wskazane przez 23 proc. ankietowanych, natomiast zbyt mała ilość snu i brak odpoczynku stanowi przyczynek do rozwinięcia depresji w oczach 15 proc. ankietowanych. 

AM 

 Polecamy również:

WHO: standardy leczenia chorób somatycznych u osób z zaburzeniami psychicznym

NIK: Samorządy nie radzą sobie w walce z depresją

Narastające obawy psychologów: "chodzi o życie najmłodszych pacjentów"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz