Pielęgniarki spotkały się z ministrem zdrowia ws. wypłat podwyżek. Co ustalono?

15 Listopada 2018, 15:44 pieniądze

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu, ponieważ nie wszystkie szpitale wypłacają podwyżki zgodnie z tzw. pakietem Szumowskiego. W spotkaniu wziął udział minister zdrowia i zapewnił, że podejmie działania, aby szpitale wypłacały podwyżki zgodnie z porozumieniem.

- Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że razem z NFZ będą pracować nad tym, aby przekonać pracodawców, że mają zrealizować podwyżki tak, jak zostało podpisane porozumienie – poinformowała w rozmowie z Polityką Zdrowotną wiceprzewodnicząca OZZPiP Longina Kaczmarska.

- Interpretacje dyrektorów szpitali są bardzo różne i niektóre są sprzeczne z założeniami porozumienia. Niestety mamy pracodawców bardzo opornych – stwierdziła. Według niej, część pracodawców chce zaoszczędzić na pielęgniarkach i zabiera część pieniędzy, które powinny otrzymać pielęgniarki. Tymczasem jak przypomniała, zgodnie z przepisami pieniądze dedykowane pielęgniarkom, jeśli nie zostaną im przekazane na podwyżki wynagrodzeń, powinny zostać oddane do NFZ.

L. Kaczmarska wyjaśniła, że pracodawcy w jednych placówkach wypłacają pielęgniarkom np. 1100 zł do podstawy, a w innych jest to kwota 1400 zł. Pracodawcy otrzymują z NFZ również pieniądze na wzrost pochodnych np. za wysługę lat, związanych ze wzrostem podstawy wynagrodzenia, jednak niektórzy wypłacają pielęgniarkom tylko 1100 zł.

Zgodnie z porozumieniem, wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek od września br. powinno wzrosnąć o co najmniej 1100 zł, zaś od 1 lipca 2019 r. – o kolejne 100 zł.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Anna Sobota, 17 Listopada 2018, 16:12
Gdzie zgłaszać nieuczciwych pracodawców?
aniela0208 Sobota, 17 Listopada 2018, 16:10
Gdzie zgłaszać nieuczciwych pracodawców?
JA Sobota, 17 Listopada 2018, 11:21
Niestety wszystkie pieniądze od 2015 r. ujęte są w jedno. Podwyżki otrzymuje cały szpital, a pielęgniarki przesunięcie do podstawy z Zębalowego ,. Następny krok regulacja płac zgodna z wykształceniem czyli kolejne przesunięcia z dodatku - Zębalowego tak przez trzy lata , a teraz wylicza się wszystko i pozostało do dołączenia 400 - 600 zł.w zależności od tego ile która pielęgniarka wcześniej otrzymała. A zapomniałabym , że wlicza się pochodne z wysługi, nocek i świątecznych. Wynik wychodzi 1100 do podstawy. Kto jest zadowolony? minister?, dyrektor? bo NA PEWNO NIE PIELĘGNIARKI !!!!!!!
Gość Piątek, 16 Listopada 2018, 18:03
Masakra trzeba dyrektorów prosić może błagać o to co się należy pielęgniarką brutto brutto. Policja też ma brutto brutto
Iva Piątek, 16 Listopada 2018, 17:54
Niech ich w dup.. Pocałują żeby wypłacił to co się należy pielęgniarką za te wszystkie lata kłamstw. Tam policja dostała brutto a czemu nie brutto brutto
Szok Piątek, 15 Lutego 2019, 11:52
Dlaczego nikt nie ściga lekarzy w poz którzy nie wypłaca ja podwyżki dla pielęgniarek to jest jawne przywłaszczenie nie swoich pieniędzy. W Kaliszu większość właścicieli nie wypłaca pieniędzy. Gdzie jest prawo gdzie inspekcja pracy??????