PE: Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w każdym pociągu

16 Listopada 2018, 10:02 pociąg peron komunikacja

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, odszkodowania za spóźnienia i miejsce dla rowerów w każdym pociągu – Parlament Europejski przegłosował pakiet zmian, które zwiększają prawa pasażerów kolei na terenie Unii Europejskiej. 

 

Nowe proponowane przez Europarlament przepisy mają być rewolucją szczególnie dla osób z niepełnosprawnością. Według proponowanych przez europosłów przepisów znacznie skróci się czas, w którym osoba z niepełnosprawnością będzie musiała zawiadomić przewoźnika o tym, że chce skorzystać z jego usług. Do tej pory trzeba było to robić nawet w dwudniowym wyprzedzeniem, a i tak nie było pewności, że nie zostanie się na lodzie. Teraz ten czas ma skrócić się nawet do trzech godzin na mniejszych stacjach. Na dużych dworcach asysta powinna być dostępna non-stop.

Dodatkowo, za ewentualne uszkodzenia lub utratę używanego w podróży sprzętu wspomagającego osoby z niepełnosprawnością będzie odpowiadał przewoźnik. Ułatwienia obejmą także podróżujących z psem asystującym. Zwiększony pakiet praw podróżnych z niepełnosprawnością obejmuje brak konieczności zakupu dodatkowego biletu dla psa asystującego.

Nowe przepisy zmierzają do tego, aby pasażerowie kolei mieli podobne prawa do tych, jakie dzięki Unii Europejskiej mają już klienci linii lotniczych.

- Nowe przepisy, dotyczące rowerzystów i osób niepełnosprawnych, obejmą wszystkie rodzaje przewozów pasażerskich. Niezależnie od tego czy pojedziemy podmiejską kolejką do pracy i szkoły, czy też wybieramy się w daleką podróż na wakacje, na przykład z rowerem – mówi europoseł Róża Thun.

Do wejścia przepisów w życie konieczne będzie teraz uzyskanie porozumienia z krajami członkowskimi (Radą) i Komisją.

źródło: niepełnosprawni.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz