IGWPAiA apeluje do MZ o rozszerzenie listy leków dostępnych w punktach aptecznych

16 Listopada 2018, 13:20 APTEKA FARMACEUTA

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek przygotowuje projekt nowelizacji listy preparatów dostępnych w punktach aptecznych. Do ministerstwa trafiły już natomiast apele m.in. o rozszerzenie listy leków o wziewy czy odblokowanie preparatów z tzw. wykazu B (wykaz substancji silnie działających), które z racji substancji czynnej powinny być dostępne w punktach a ze względu na postać są zablokowane tłumaczą właściciele punktów aptecznych. 

To już kolejna interwencja właścicieli punktów aptecznych w tej sprawie. Teraz - jak tłumaczą - punkty apteczne sprzedając asortyment bazują na interpretacji m.in. Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych ograniczającej asortyment o niosące pomoc pacjentom leki.

Brak niektórych leków w punktach aptecznych? Co na to ministerstwo zdrowia?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych z 2009 r. określa kryteria klasyfikacji produktów leczniczych do wykazów produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu m.in. w punktach aptecznych. 

Jak tłumaczy ministerstwo powyższe rozporządzenie nakłada ograniczenia na placówki obrotu pozaaptecznego poprzez uwzględnienie kategorii dostępności produktów leczniczych, właściwości farmakologicznych oraz postaci farmaceutycznej. Chodzi o to, iż w punktach aptecznych nie są dostępne m.in. leki przeciwnowotworowe czy immunomodulacyjne. Niedozwolony jest także obrót form umożliwiających pozajelitowe podanie leku tj. m.in. w postaci roztworów lub zawiesin do wstrzykiwań podskórnych i domięśniowych. Brak możliwości obrotu dotyczy także produktów leczniczych oznaczonych symbolem „Lz”, „Rpz” czy „Rpw”

- Rozporządzenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych z 2010 r. określa jedynie wykaz substancji czynnych, które mogą być w produktach leczniczych, bez wskazania dawki ani postaci farmaceutycznej leku. Rozporządzenie to należy rozpatrywać zatem łącznie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie kryteriów kwalifikacji produktów leczniczych - tłumaczy ministerstwo. 

- Kryteria kwalifikacji zawarte w rozporządzeniu z 2009 r. są wyznacznikiem ograniczającym w stosunku do listy substancji czynnych wymienionych w rozporządzeniu z 2010 r. Asortyment produktów leczniczych, który może być dopuszczony do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych należy dobierać dokonując analizy łącznej substancji czynnej w odniesieniu m.in. postaci farmaceutycznej w jakiej występuje w obrocie jako produkt leczniczy - wyjaśnia Łukasz Szmulski, p.o. dyrektora DPLiF w MZ.

Anna Grela

Źródło: IGWPAiA

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

dodo Czwartek, 27 Grudnia 2018, 11:27
albo argosulfanu maści na oparzenia i rany
xxx Piątek, 16 Listopada 2018, 21:15
I słusznie, obecna lista to kpina
mp Piątek, 16 Listopada 2018, 20:56
A taki noclaud dlaczego nie może być w Punkcie Aptecznym ??Wytłumaczy mi ktoś ???
Mariusz Politowicz Piątek, 16 Listopada 2018, 14:43
I czegóż tu znowu nie rozumie IGWPAiA?
Tom Sobota, 17 Listopada 2018, 10:37
spokój dziadku
ja Piątek, 16 Listopada 2018, 21:05
A kto Pana pytał o zdanie ??