Lekarski sprzeciw wobec eZLA nabiera mocy

19 Listopada 2018, 9:45 komputer lekarz cyfryzacja informatyzacja e-zla e-zdrowie

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia nie ustaje w działaniach na rzecz warunkowego wdrożenia elektronicznych zwolnień. Szukając sprzymierzeńców zwrócili się do Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Podczas spotkania z Bartłomiejem Chmielowcem (15 listopada) lekarze podkreślili, że liczą na wsparcie ze strony Rzecznika Praw Pacjenta oraz jego interwencję w sprawie e-ZLA, które od 1 grudnia mają być jedyną formą wystawianych druków L4. Bożena Janicka, prezes PPOZ, przyznaje, że dużo obaw budzi nie sam fakt informatyzacji, ale jego przymusowość. 

- Obawiamy się, że pozbawi ona miliony Polaków swoich lekarzy i utrudni znacznie życie Polakom , bo to Ich przede wszystkim dotyczy ! - ocenia prezes PPOZ.

Od kilku tygodni lekarze alarmują, że przejście z formy papierowej na elektroniczną brew zapowiedziom ZUS – nie usprawni działania systemu i nie ograniczy biurokratyzacji.  Ich zdaniem system ZUS nie działa tak jak powinien – bardzo często zawiesza lub jest całkowicie niedostępny  przez wiele godzin. działa nadal bardzo ułomnie, powodując liczne błędy – których skutki najsilniej odczuwają nie urzędnicy, a lekarze i pacjenci. Podkreślają również, że wiele przychodni nie dysponuje również odpowiednią siecią informatyczną a dodatkowo wdrożeniu rozwiązań informatycznych nie sprzyja wiekowa kadra, która częstokroć nie miała dotychczas kontaktu z rozwiązaniami informatycznymi.

- Już dziś docierają do nas informacje, że najstarsi lekarze zamierzają zrezygnować z pracy. Dla nas,  podstawowej opieki zdrowotnej,  która od lat boryka się z dramatycznymi brakami kadrowymi, szczególnie w mniejszych miejscowościach (zamykanie przychodni!!!) - odchodzenie z pracy kolejnych lekarzy pogłębi kryzys i drastycznie pozbawi pacjentów fachowej opieki zdrowotnej - podkreślają lekarze skupieni w PPOZ.

To nie pierwsze wystąpienie lekarzy w sprawie zniesienia obowiązku wystawiania e-ZLA – wcześniej w tej sprawie do Mateusza Morawieckiego wystąpiła Rada Powiatów Pracodawców Ochrony Zdrowia, natomiast w minionym tygodniu  Porozumienie Organizacji Lekarskich wystąpiło do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

AM

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz