Tydzień zwiększania świadomości o bezpiecznej farmakoterapii

19 Listopada 2018, 10:25 leki

URPL bierze udział w kampanii prowadzonej w mediach społecznościowych mającej na celu promowanie zgłaszania działań niepożądanych leków. Kampania jest częścią ogólnoeuropejskiego tygodnia zwiększania świadomości o bezpiecznej farmakoterapii, podczas którego w tym roku główny nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo kobiet w ciąży oraz dzieci.

Pomimo, że leki dopuszczone do obrotu są bezpieczne i skuteczne, po ich podaniu mogą wystąpić działania niepożądane. Ważne jest, aby mieć świadomość istnienia ryzyka związanego ze stosowaniem leków oraz informować o nim zarówno pracowników ochrony zdrowia jak i pacjentów, w tym rodziców i opiekunów oraz osoby planujące ciążę lub będące w ciąży - ostrzega Grzegorz Cessak, prezes URPLWMiPB.


Potencjalne działania niepożądane mogą mieć różny charakter i stopień nasilenia. Zgłaszanie objawów niepożądanych pomaga Urzędowi Rejestracji nadzorować bezpieczeństwo stosowania leków dostępnych na rynku i podejmować odpowiednie działania. Niestety, problemem wszystkich systemów nadzoru jest zbyt mała liczba zgłaszanych przypadków - dlatego nasza kampania jest ważna zarówno dla podniesienia świadomości, jak i dla wzmocnienia systemu - czytamy w informacji prasowej Urzędu.


Kampania wspierana jest przez Centrum Monitorowania w Uppsali (WHO Collaborating Centre for International Drug Monitoring), które opracowało animacje kampanii mające na celu zwiększenie liczby otrzymywanych zgłoszeń.

 

źródło: URPL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz