Przegląd prasy

20 Listopada 2018, 8:57 prasa

W dzisiejszym przeglądzie prasy m.in. lepsze zabezpieczenia dla przechowywanych szczepionek, zmiany dla pacjentów ws. błędów medycznych oraz zmiany w okresie obowiązującym dla listy leków refundowanych.

Szczepionki będą lepiej chronione– Dziennik Gazeta Prawna (Patryk Słowik, s.B10) – Punkty szczepień będą musiały mieć system elektronicznego monitorowania temperatury, a personel medyczny zostanie dodatkowo przeszkolony.

Biegli muszą być lepiej opłacani– Dziennik Gazeta Prawna ( Agata Szczepańska, s.B10) – Od 22.9 do 32.38 wynosi wynagrodzenie godzinne biegłego z zakresu medycyny.  Rada Lekarska przekonuje, że to jest powodem dlaczego specjaliści nie chcą zostawać biegłymi. 

Formuła komisji orzekających o błędach medycznych do zmiany– dziennik Gazeta Prawna (Agata Szczepańska, s.B11) – Wywiad z Jolantą Budzowską nt. Propozycji Rzecznika Praw Pacjenta dot.  zmian w orzekaniu o błędach medycznych m.in. zwolnienia pacjentów z opłat sądowych.

Lista co trzy miesiące– Nasz Dziennik (Anna Ambroziak, s.5) – Resort zdrowia zapowiedział, że lista leków refundowanych będzie aktualizowana co trzy, a nie jak dotąd co dwa miesiące.

Zwolniona urzędniczka alarmuje prezesa PiS- Fakt s.5 – Była naczelnika Departamentu Polityki Lekowej w MZ, Edyta M., pisze do Jarosława Kaczyńskiego o interwencję. Zarzuca, że M. Czech działa na rzecz koncernów farmaceutycznych.

Od stycznia może być problem z dostępnością do leków w aptekach –Rzeczpospolita (Piotr Górski, s.A10) -  W MZ trwa „wyścig z czasem” by zdążyć z podpisaniem umów, aby zapewnić chorym dostęp do 2500 preparatów, dla których wciąż prowadzone są negocjacje cenowe.

Kobiecy biust. Męska sprawa– Rzeczpospolita s.A11- Rozmowa z Anną Kupiecką, prezes fundacji ONKOCAFE nt. Kampanii społecznej „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

Chory ma nie płacić za badanie kliniczne– Rzeczpospolita s.A15 – Resort zdrowia uruchomił nową stronę internetową, pacjentwbadaniach.pl, informującą pacjentów o badaniach klinicznych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz