Wielka Brytania: różnice płacowe wśród farmaceutów są odczuwalne

20 Listopada 2018, 9:02 farmaceuta apteka leki

Brytyjscy badacze ocenili różnice w wynagrodzeniach, jakie w brytyjskich aptekach otrzymują farmaceuci i farmaceutki. Zdaniem naukowców zdiagnozowana sytuacja może być przyczynkiem do szerszej dyskusji w sprawie zrównania płac kobiet i mężczyzn.

 W badaniu przeprowadzonym w okresie od lipca do września 2018 roku przez Emmę Wilkinson oraz Angelę Kam z Uniwersytetu w Aberdeen, a zrealizowanym za pośrednictwem portalu „The Pharmaceutical Journal”, wykazano, że pomiędzy mężczyznami a kobietami pracującymi w aptekach ogólnodostępnych różnica w wysokości wynagrodzenia może sięgać nawet 6,4 proc. W analizie wykazano, że dla 40-godzinnego tygodnia pracy średnie, roczne zarobki farmaceutów wynosiły 51 376 funtówpodczas , gdy farmaceutki na tych samych stanowiskach i z takim samym wymiarem czasu zarabiały rocznie zaledwie 48 048 funtów. Odnotowana różnica w poziomie wynagrodzeń była w ocenie badaczek istotna, choć w porównaniu do notowanej w Wielkiej Brytanii ogólnej różnicy w zarobkach wg. płci szacowanej na 8,6 proc. wskazuje, że sytuacja nie jest najgorszą.

Co ciekawe dane te znajdują potwierdzenie w raportach z dużych sieci aptecznych – Lloyds Pharmacy oraz Boots. W tej pierwszej średnia różniaca w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet wynosi 6 proc., natomiast w drugiej około 5 proc. Co ciekawe dane te są oficjalnie raportowane – zgodnie z wymogami angielskiego prawa, które nakazuje wszystkim firmom zatrudniającym powyżej 250 pracowników informowanie o różnicach w wynagrodzeniach według płci.

Jak kształtowały się zarobki brytyjskich farmaceutów i farmaceutek?

Średniauzyskana w badaniu , w którym uczestniczyło 1109 osób wyniosła 23,7 funt na godzinę. W przypadku kobiet (uczestniczyło ich w badaniu 734) wynagrodzenie to wynosiło średnio 23,1 funta za godzinę, natomiast w przypadku mężczyzn - 24,7 funta za godzinę

Portal „The Pharmaceutical Journal” poprosił również o komentarz do wyników Christine Heading, farmaceutkę akademicką i członkinię komitetu wykonawczego Krajowego Stowarzyszenia Kobiet Farmaceutów. Jej zdaniem wyniki badania pokazują dobitnie pokazują, jak duży postęp musi dokonać się w aptekach by zatrudnieni w niej pracownicy pracowali na uczciwych zasadach.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz