Coraz więcej chętnych na bankowanie krwi pępowinowej

20 Listopada 2018, 10:02 geny diagnostyka badania

Polski Bank Komórek Macierzystych wchodzący w skład międzynarodowej grupy FamiCord ma powody do satysfakcji – po trzech kwartałach spółce udało się osiągnąć przychody z bankowania rodzinnego na poziomie 101,7 mln złotych, co jest wynikiem o 9,1 proc. lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W sumie łączne przychody ze sprzedaży – zarówno usług bankowania rodzinnego, jak również usług świadczonych innymi podmiotom (B2B) – wyniosły pod koniec trzeciego kwartału 114,3 mln złotych i osiągnęły dynamikę na poziomie 9 proc. rok do roku. Głównym źródłem przychodów pozostaje bankowanie rodzinne, które stanowi aż 89 proc. sprzedaży PBKM. Tylko w trzecim kwartale 2018 roku PBKM pozyskał 5724 nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, wobec 5487 w trzecim kwartale 2017 roku, co oznacza wzrost o 4,3 proc. rok do roku.

Osiągnięty przez spółkę zysk operacyjny EBITDA wyniósł po trzech kwartałach 32 mln zł i był wyższy o 9,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku.

- Solidne wyniki finansowe oraz operacyjne, które zanotowaliśmy po dziewięciu miesiącach tego roku odzwierciedlają bardzo dobrą kondycję Grupy FamiCord i potwierdzają naszą skuteczność w pozyskiwaniu nowych klientów- ocenił Jakub Baran, prezes PBKM i jednocześnie współzałożyciel oraz kluczowy akcjonariusz spółki. Dodał również, że obecnie rozwój grupy to nie tylko wzrost organiczny, ale również przejęcia. 

- We wrześniu sfinalizowaliśmy przejęcie portugalskiego banku komórek macierzystych – spółki Stemlab. Po tej transakcji grupa FamiCord plasuje się w międzynarodowej czołówce banków komórek macierzystych. Obecnie zajmujemy 5 miejsce wśród 10 największych banków krwi pępowinowej na świecie pod względem liczby przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek - dodał Jakub Baran. 

Apetyt spółki zdaje się jednak być niezaspokojony, ponieważ prezes PBKM zapowiada już kolejne akwizycje. Podkreśla, że kierowana przez niego spółka chce w ten sposób wykorzystać sprzyjające warunki do przejęć w całej Europie, gdzie rynek banków krwi jest rozdrobniony i obecnie na kontynencie działa nawet 100 niepowiązanych kapitałowo banków komórek macierzystych.

- Obserwujemy kilkanaście potencjalnych podmiotów, których przejęcie rozważamy. Ich szacowana łączna wycena wynosi około 25 mln Euro. W perspektywie kilkunastu miesięcy rozważmy akwizycję tych podmiotów, które mają największy potencjał w osiągnieciu szybkich synergii rynkowych i finansowych z Grupą FamiCord – dodał Jakub Baran.

Spółka pracuje również intensywnie nad wytwarzaniem na bazie komórek macierzystych preparatów z grupy zaawansowanych terapii przyszłości (ATMP). W tym segmencie przychody ze świadczonych przez PBKM usług osiągnęły 20 procentową dynamikę wzrostu i wyniosły 10,3 mln zł.  Po trzech kwartałach tego roku w Polsce z produktów leczniczych ATMP-HE i ATIMP wytworzonych przez PBKM skorzystało 309 pacjentów. Natomiast w Polsce i Szwecji do tej pory ponad 1000 pacjentów otrzymało produkt leczniczy PBKM w ramach terapii eksperymentalnej lub badania klinicznego.

 AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz