Jak rozmawiać o tematyce z HIV i AIDS?

21 Listopada 2018, 14:04 hiv

Aktywnośc seksualna Polaków na przestrzeni ostatnich 10 lat zmniejsza się. Coraz częściej jednak decydujemy się na ryzykowne zachowania jakimi są kontakty intymne z przygodnymi partnerami. Najczęściej występują one w grupie ludzi młodych oraz w grupie mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (MSM).  W najbliższy piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać" inspirująca do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęcająca do wykonania testu.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

 

- Każdy z nas wchodząc w relacje seksualne musi pamiętać, że odpowiada za zdrowie swoje, ale także zdrowie swojego partnera. Generalnie Polacy nie boją się innych chorób, ponieważ mają niską świadomość chorób przenoszonych drogą płciową. Prezerwatywa w 74 proc. jest używana jako metoda antykoncepcyjna. Obawa, że zakażę się chorobą przenoszoną drogą płciową, chorobą weneryczną, w grupie mężczyzn wynosi 5 proc., a wśród kobiet 2 proc.. To co jest największą trudnością w podejściu do spraw seksualnych, to jest zmęczenie i stres – tak uważa 21 proc. mężczyzn i 31 proc. kobiet, obawa przed niechcianą ciążą – 13 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet. (...) Zwróćmy uwagę na analizę stylu życia młodych ludzi pracujących w korporacjach, dobrze zarabiających, ale będących nieustannie pod wpływem wielkiego stresu w pracy i odreagowującego ten stres w czasie weekendu. To jest grupa ludzi podejmująca często bardzo ryzykowne zachowania - mówi prof. Zbigniew Izdebski, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii UZ oraz Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii UW.

- Dążenie do zaspokajania swoich namiętności, popędów jest tak duże, że niekiedy stajemy się irracjonalni - mówi prof. Izdebski. - Zakażeniu ulegają także osoby, które mają dużą świadomość istnienia problemu HIV, mają dużą wiedzę na ten temat, a mimo to podejmują ryzykowne zachowania - dodaje.

 Edukacja seksualna- temat wstydliwy dla Polaków

Testy powinni robić wszyscy, którzy podejmowali kiedykolwiek ryzykowne zachowania - szczególnie brak użycia prezerwatywy czy krótkotrwała znajomość z osobą, z którą się współżyło. Niestety Polacy bardzo rzadko badają się w tym kierunku. - Nawet w grupie kobiet w ciąży, mimo rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położników, mimo kampanii edukacyjnych Krajowego Centrum ds. AIDS, testy te nie są powszechnie robione. Czyli – albo idealizujemy przeszłość partnera lub partnerki, albo uważamy, że nas to nie dotyczy, albo też czujemy się urażeni faktem, że w ogóle ktoś nam proponuje zrobienie testu - mówi prof. Izdebski.

- Na przestrzeni lat nic szczególnego się nie zmienia. Są domy i szkoły, które w większości nie podejmują tematyki seksualności w sposób otwarty. Niestety rodzice czują głęboki opór przed mówieniem o seksualności, a niektórzy nawet nie dysponują odpowiednim językiem. Nieraz mają dobrą wiedzę o seksualności człowieka, ale ze względu na opory natury psychologicznej mają trudność rozmawiania ze swoim dzieckiem, mimo że taka rozmowa nie jest dla nich kłopotliwa z innymi dziećmi. Z tego powodu rodzice powinni konsekwentnie wymagać od szkoły rzetelnej realizacji programu prozdrowotnego związanego z edukacją seksualną, która będzie mówiła również o tematyce HIV/AIDS przekonuje prof. Izdebski. 

Według profesora powinniśmy uczyć dzieci używania prawidłowej terminologii nie tylko na lekcjach WDŻ, ale także na biologii, j. polskim czy nawet na godzinach wychowawczych. - W odpowiedniej formule podobna edukacja powinna być prowadzona także z rodzicami, żeby byli świadomi potrzeb edukacyjnych swoich dzieci i ich poziomu rozwoju psychoseksualnego - przekonuje. Problem rodziców polega na tym, że nie dopuszczają do siebie myśli o aktywności seksualnej ich dzieci. Tymczasem badania prof. Izdebskiego wskazują, że do 15 r. życia współżyje już 16 proc nastolatków.

Ponadto same dzieci mają duże obawy w podejmowaniu tej tematyki ze swoimi rodzicami. Rozmowy takie sprawiają je w dyskomfort. Dlatego też na większość pytań szukają one odpowiedzi w internecie. Dość często ich wiedza zbudowana jest na bazie filmów ze stron pornograficznych co poszerza ich wiedzę w zakresie "jak to robić" bardziej niż "jak o tym mówić". Obrazki, które są im dostarczane są często wulgarne i bardzo ryzykowne. Na ich podstawie dzieci mogą budować swój wizerunek relacji seksualnej. Zadaniem rodzica jest uchronienie dziecka przed tak wypaczonym obrazem kontaktów intymnych, większość z nich jednak woli wyprzeć świadomość o tym, że "taka negatywna edukacja może dotyczyć ich dziecka".

-Jeżeli nie będziemy rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, w tym istniejących w przestrzeni internetowej, to nie będziemy wiedzieli w jakim środowisku one żyją i na co są narażone - przekonuje profesor.
 

Gdzie i kiedy wykonać test?

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

JK

źródło:  https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz