Fizjoterapeuci: co z płacami i kształceniem?

20 Listopada 2018, 13:37 Fizjoterapeuci

Ile zarabiają fizjoterapeuci? Co zmienia się w ich kształceniu? O tym mówi nam dr Renata Archacka, członek zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Sytuacja zawodowa jest związana bezpośrednio z sytuacją płacową, a ta w kontekście ostatnich podwyżek ministerialnych dla części środowiska medycznego, mam na myśli pielęgniarki, budzi ogromne podziały i rozgoryczenie w nas.

W tym roku uczelnie wprowadzają jednolite 5–letnie studia magisterskie, studia nie należą do łatwych. Załadowani ogromną wiedzą i entuzjazmem do zawodu wchodzimy na rynek i przeżywamy zderzenie ze ścianą i szok zarobkowy 1700 – 1900 netto na rękę. Do tego dochodzą jeszcze kursy medyczne, specjalizacja za którą fizjoterapeuci płacą z własnej kieszeni – koszt – 4 letnie studia około 20 000 zł plus kursy specjalizacyjne do poszczególnych działów to następne 20 000 zł plus urlopy przeznaczone na odbywanie staży specjalizacyjnych, ponieważ nie mamy ustawowo przyznanych urlopów szkoleniowych, jest to ogromny wysiłek finansowy. W tych samych palcówkach na równoległych stanowiskach pracują pielęgniarki za 4000 zł a my za około 2500 -2700.

Budzi to przeświadczenie, że jedną formą uzyskania realnej podwyżki nie są kwalifikacje, uzyskane kompetencje, ale przyjęcie odpowiedniej formy strajku. Wielu z nas nie młodych ludzi żyje ponad podziałami, wierzy jeszcze w to, że przychodząc do pracy, płaca będzie oparta o wiedzę, kompetencje i nie będzie wynikała z wsparcia tylko niektórych grup zawodowych. Wiele osób po studiach w ogóle nie podejmuje pracy, wyjeżdża na zachód gdzie zawód fizjoterapeuty jest zawodem zaliczanym do zawodów o najwyższym stopniu zaufania publicznego a zarobki są adekwatne do wykształcenia.

Mamy świadomość że jak pielęgniarka przestanie pracować czy lekarz – czego dowodem jest ostatni protest głodowy lekarzy rezydentów -  to sytuacja robi się trudna, ale jak nie będzie fizjoterapeuty – no to nie będzie rehabilitacji, najwyżej pacjent dłużej poleży w szpitalu, sam się poleczy – nie będzie to tak odczuwalne dla systemu. Niemniej jeżeli dzisiaj z systemu odpłynie znaczna grupa fizjoterapeutów to perspektywie 20 lat stworzy się analogiczna jak dzisiaj dziura pokoleniowa która dotyczy pielęgniarek - związana z brakiem wykwalifikowanej kadry, do opieki nad starzejącym się społeczeństwem.

Analizy NFZ jasno pokazują, że w 2030 r wzrost nakładów na leczenie będzie musiał pokryć rodzaje świadczeń istotnie związane z wiekiem, takie jak: leczenie uzdrowiskowe, świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze, opieka paliatywna i hospicyjna, rehabilitacja lecznicza i świadczenia odrębnie kontraktowane.

AK

Polecamy również:

Fizjoterapeuci: ważne spotkanie ws. standardów kształcenia

Fizjoterapeuci będą mogli wykonywać swój zawód w formie praktyk zawodowych

Fizjoterapia to korzyści efektywnościowe jak i finansowe dla systemu (wideo)

Świadczeniodawcy kontra NFZ w sprawie rehabilitacji

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Kulawy Środa, 21 Listopada 2018, 23:32
,,szok zarobkowy 1700 – 1900 netto na rękę,,
1350 zl netto po studiach zarabialem (w2014r.) i jakos nie obwinialem innych i nie mialem pretensji do calego świata tylko dażylem do tego aby zarabiac wiecej.
,,jednolite 5–letnie studia magisterskie, studia nie należą do łatwych,,
Wolny kraj, mozna zmienic studia jak za trudne. studiowalem ZIIP tez bylo ciezko ale to byla moja decyzja wiec o co chodzi.
,,pielęgniarki za 4000 zł a my za około 2500 -2700,, niestety ale absolwenci rzadaja duzych zarobkow ale dlaczego.... Bo skonczyli 5 letnie studia?
Jestem osoba niepelnosprawna od 2010 i jakos nie obwiniam calego swiata ze od nowa ucze sie poruszac. Łatwo jest marudzic, obwiniac innych za nasz los. Zamiast marudzic to dajcie cos od siebie a nie wymagacie
Pozdrawiam,
AN Piątek, 23 Listopada 2018, 7:15
Gratuluję dobrego samopoczucia. To jeszcze mi powiedz kolego dlaczego do lekarza rehabilitacji który wypisze Ci papierek z jakimiś pierdołami (skierowanie) i masażem przez "rz" lecisz z pocałowaniem ręki i płacisz 200 zł za 5 min wizyty. A później za moją ku*ewsko ciężką pracę żeby doprowadzić Cię do jakiegokolwiek stanu używalności płacisz 40 zł za godzinę? I pytasz czemu tak drogo? To ja fizjoterapeuta jestem Twoim lekarzem. A lekarz jest urzędnikiem od wypisania skierowania. On zarabia "dychę" a ja 1800. Teraz to przetraw, wysraj i dalej myśl że możesz być kowalem własnego losu w tym kraju. Pozdrawiam
Kulawy Piątek, 23 Listopada 2018, 19:49
Jakie 40 zł za godzine?rehabilituje sie od 2010r. I stawki zaczynaly sie od 100 zl za 1h teraz w moim miescie (W-w) od 130 zl u DOBREGO terapeuty
Rehabilitowalem sie 3x w tyg 3h .prosta matematyka.
". A później za moją ku*ewsko ciężką pracę żeby doprowadzić Cię do jakiegokolwiek stanu używalności"
To pomysl jaka ciezka prace musi włożyć niepelnosprawny...
chcesz zarabiac jak lekarz to zostan lekarzem albo sie zastnow dlaczego nie zarabiasz jak inny DOBRY fizjo.
Nie użalaj sie nad soba bo inni maja gorzej tylko wez sie w garsc.
Mariola Rączka Środa, 21 Listopada 2018, 22:01
Gratuluję rozeznania w naszych płacach. Jestem magistrem fizjoterapii, mam zrobione kursy i 36 lat w zawodzie. Zarabiam 2200 zł netto!
Fizjoterapeuta Środa, 21 Listopada 2018, 16:47
Właśnie wyjechałem do Niemiec Nie moglem zdzierżyć pracy za 3000 brutto na zleceniu w Wawie Żenujace zarobki Po co ludzie idą na ten kierunek?Ja juz 15 lat w zawodzie Bylem rozgoryczony i wyjechalem :-)
Nshs Środa, 21 Listopada 2018, 16:39
"najwyżej pacjent dłużej poleży w szpitalu, sam się poleczy" kto to pisał...? Konserwator podków końskich? A bez lekarzy nie byłoby leczenia - pacjenci sami by sobie wycinali wyrostki robaczkowe i wstawiali endoprotezy