Ł.Szumowski zainaugurował pilotaż KONS

21 Listopada 2018, 12:48 lekarz kardiolog serce zawał

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zainaugurował w środę pilotaż Kompleksowej Opieki nad Osobami z Niewydolnością Serca - KONS. Zaplanowany na dwa lata pilotaż ma ruszyć w najbliższych tygodniach i obejmie 5 tysięcy pacjentów, a prowadzony będzie przez sześć ośrodków koordynujących. Koszt w 2019 r. to 40 mln zł.

- Chcemy, aby polscy pacjenci z niewydolnością serca mieli lepsze szanse na leczenie - mówił minister zdrowia w środę na konferencji prasowej. Jak dodał niewydolność serca to współczesna epidemia. - Mamy blisko 1 milion pacjentów, którzy chorują na niewydolność. NFZ wydaje 900 mln zł na leczenie skutków niewydolności serca, a koszty pośrednie dla gospodarki to 4 mld zł.

Jak wskazywał minister, największy koszt przy niewydolności serca, to z reguły koszt hospitalizacji.

Minister wyjaśnił, że koordynacja będzie polegała na tym, że ośrodek koordynujący będzie  współpracował z kardiologami i lekarzami POZ, aby leczyć tych pacjentów w miejscu bliższym miejsca zamieszkania pacjenta, czyli u lekarza POZ. Bliska współpraca ośrodka leczenia niewydolności serca z POZ umożliwić ma m.in. telefoniczne konsultacje lekarzy. - Lekarz POZ skonsultuje się z ośrodkiem specjalistycznym, który wskaże np. zmianę leków czy badania, jakie należy wykonać.

- Chcielibyśmy, aby pacjent mógł uniknąć hospitalizacji, groźnych dla niego zdarzeń - mówił.

Ile to będzie kosztować?

- Na 2019 r. planujemy ok. 40 mln zł na pilotaż. Rozważamy możliwość rozszerzenia pilotażu – mówił minister. - Mamy 23 mierniki, np. liczba porad, częstość stosowania droższych metod diagnostycznych, odsetek zgonów i ponownych hospitalizacji, aby porównać populację objętą pilotażem i pacjentów, którzy nie są objęci programem - wyjaśnił.

Minister poinformował, że 12 listopada upłynął termin zgłaszania uwag publicznych do projektu dotyczącego pilotażu. Obecnie uwagi te są rozpatrywane i wdrażane do zarządzenia. – Chcielibyśmy, aby w grudniu lub w styczniu pierwsi pacjenci byli włączeni do programu – poinformował Ł.Szumowski.

- Jak skorzysta pacjent? Nie będzie miał zaostrzeń, którym można zapobiec poprzez konsultację z ośrodkiem wysokospecjalistycznym. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do wielu zaostrzeń, a bardzo dokładnie nadzorowana terapia, ale na etapie POZ, będzie wygodniejsza dla pacjentów – mówił minister o korzyściach dla pacjentów. Dodał, że dzięki pilotażowi, rozpoznanie i leczenie niewydolności serca będzie możliwe na wcześniejszym etapie choroby, co spowoduje, że leczenie będzie skuteczniejsze, spowolni przebieg choroby i pozwoli uniknąć długotrwałych i kosztowych hospitalizacji

Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Ponikowski wskazywał, że to unikalny w Europie i w świecie program kompleksowej koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobami serca.

- Problem dotyczy 1 mln osób w Polsce chorujących na niewydolność serca oraz 12 mln osób zagrożonych rozwojem choroby, z czynnikami ryzyka – mówił.

Jak zaznaczył,  pilotaż ma zoptymalizować formę opieki nad pacjentem z niewydolnością serca. PTK rekomendowało 6 ośrodków, jako ośrodki koordynujące. - Będą one koordynowały opiekę, współleczyły z lekarzami POZ i szpitalami o niższej referencyjności pacjentów z niewydolnością serca- dodał.

Program będzie realizowany przez ośrodki koordynujące oraz współpracujace z nimi szpitale rejonowe, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i POZ. Jako ośrodki koordynujące wybrane zostały: Gdański Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w  Poznaniu.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

frog Środa, 21 Listopada 2018, 17:42
Szumowski wydaje kase na pilotaze a PFR na spolke brata OncoArendi. Co wiadomo o wynikach badan OncoArendi? Czy ABM ministra bedzie finansowac spolke brata?