Świadczenie 500+ tylko dla rodziców dzieci szczepionych?

21 Listopada 2018, 13:28 DZIECKO NIEMOWLE

Przewodnicząca klubu Nowoczesna Kamila Gasiuk-Pihowicz zaproponowała, aby wypłata świadczenia 500+ uzależniona była od wywiązywania się z obowiązku szczepień. To dla części środowisk, kontrowersyjne rozwiązanie ma być odpowiedzią na odnotowywany spadek wyszczepialności a w konsekwencji przyczynić się do mobilizacji rodziców w kwestii wykonywania szczepień ochronnych. 

 

Warto podkreślić, iż podobne rozwiązania znane są we Francji czy Australii.

O komentarz na temat pomysłu oraz szans na jego wprowadzenie w życie poprosiliśmy lekarza oraz posła klubu Nowoczesna Marka Rucińskiego. 

- W obliczu coraz większego stopnia zachorowalności na odrę i inne choroby zakaźne, przy jednoczesnym spadku poziomu wyszczepialności wśród dzieci, a także dużej aktywności ruchów antyszczepionkowych w Polsce uznaliśmy, że trzeba podjąć działania, które wyposażą państwo w narzędzia, które nie pozwolą rodzicom uchylać się od obowiązku szczepień. Pracujemy w tej chwili nad ustawą, która będzie uzależniać otrzymanie różnorodnych świadczeń społecznych - w tym także świadczenia wychowawczego tzw. 500+ od terminowego szczepienia dzieci. Wyłączeniu z tych rozwiązań będą podlegać osoby, które przedstawią zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania do szczepień przeprowadzonych zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów. Podobne pozytywne zachęty wprowadza się w innych państwach na świecie, w których również poziom wyszczepialnością dzieci jest poniżej poziomu zaleconego przez Światową Organizację Zdrowia. Dobrym przykładem - na którym bazowaliśmy przygotowując nasze rozwiązania - jest Australia, gdzie w ramach programu o nazwie „Nie kłujesz, nie płacimy” zmniejsza się zasiłek rodzinny, jeśli dziecko nie zostało zaszczepione. W Finlandii z kolei debatowano nad możliwością pozbawienia rodziców dodatku finansowego za brak szczepień (odpowiednik naszego 500+). Musimy budować u Polek i Polaków świadomość odpowiedzialności społecznej i nagradzać przede wszystkim tych, którzy ze swoich obywatelskich obowiązków się wywiązują - przekazuje Polityce Zdrowotnej poseł Marek Ruciński.

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz