MZ: Pilotaż dot. czasu oczekiwania w SOR - jeszcze w tym roku

22 Listopada 2018, 14:11 SZPITAL

Pilotaż w zakresie oceny długości oczekiwania w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych zostanie wprowadzony jeszcze w tym roku i obejmie kilka szpitali - zapowiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister odpowiadała na pytania poseł Anny Czech (PiS) dotyczące Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, m.in. o finansowanie SOR oraz czas oczekiwania na tych oddziałach.

- Obecny minister wprowadza pilotaż w zakresie oceny długości oczekiwania w SOR. Ten system pilotażowy będzie wprowadzony jeszcze w tym roku i obejmie kilka szpitali - poinformowała wiceminister.

O tym, że MZ kupuje szpitalom biletomaty do SOR, pisaliśmy tutaj: Ministerstwo zamówi szpitalom m.in. biletomaty do kolejek w SOR

Jak mówiła wiceminister w Sejmie, dane z 2018 r. wskazują, że w Izbach przyjęć w I połowie tego roku przyjęto 1,59 mln pacjentów, a w SOR - 2,32 mln osób. Dodała, że do MZ dochodzą sygnały, że w niektórych SOR-ach jest bardzo dużo pacjentów, nie koniecznie potrzebujących udzielenia im pomocy właśnie w tych oddziałach.

J. Szczurek-Żelazko zapewniła, że resort analizuje na bieżąco sposób finansowania SOR. - Średni dobowy ryczałt za gotowość wynosi ponad 17 tys. zł, a w 2015 r. było to 15 tys., więc jest ewidentny wzrost. Ale to jest średnia. Mamy też takie oddziały, które otrzymują 38 tys. zł lub 7-9 tys. zł - mówiła. Z kolei średni ryczałt dobowy dla izb przyjęć wynosi w kraju średnio 3,3 tys. zł.

Wiceminister wyjaśniła, że sposób finansowania SOR jest oparty na wskaźnikach struktury i funkcji oraz zależy od ilości i stanu pacjentów przyjmowanych na SOR.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz