Sejm wybrał Rzecznika Praw Dziecka

23 Listopada 2018, 10:11 dziecko szkoła uczeń

Sejm wybrał w piątek na Rzecznika Praw Dziecka zgłoszonego przez PiS Mikołaja Pawlaka . Pełni on funkcję dyrektora departamentu spraw rodzinnych i nieletnich w ministerstwie sprawiedliwości.

Za wyborem Mikołaja Pawlaka na to stanowisko głosowało 230 posłów, w przeważającej większości z klubu PiS, przeciw było 185 posłów (głównie PO, Kukiz15, N, PSL-UED), a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz wybór ten zaakceptuje lub odrzuci Senat.

Przypomnijmy, że była to kolejna procedura wyboru Rzecznika Praw Dziecka.

W połowie października br. Sejm poparł kandydaturę zgłoszonej przez PiS Agnieszki Dudzińskiej, jednak senatorowie nie wyrazili zgody na jej powołanie. Była to druga nieudana próba powołania tej kandydatki. Na początku października A. Dudzińska nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów w Sejmie.

Z kolei we wrześniu zgłoszone zostały kandydatury Ewy Jarosz, którą poparły: PO, Nowoczesna i PSL, Pawła Kukiza-Szczucińskiego - kandydata Kukiz'15 oraz Sabiny Lucyny Zalewskiej  - kandydatki PiS, która jednak złożyła do marszałka Sejmu pismo, w którym wycofała swą zgodę na kandydowanie. Wówczas żaden z dwóch pozostałych kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów.

BPO 

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz