PPOZ: nierealne wdrażanie nowych zadań w POZ bez poprawy zasobów

26 Listopada 2018, 9:37 lekarz

- Do czasu poprawy stanu zasobów, wdrażanie nowych zadań w poz jest całkowicie nierealne - podsumowuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia spotkanie z NFZ ws. przedłużenia obecnych umów, które obowiązują do 30 listopada br.

Jak informuje PPOZ, w spotkaniu w Centrali NFZ w ubiegłym tygodniu wzięli udział przedstawiciele Centrali NFZ z Prezesem Adamem Niedzielskim na czele, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Z kolei PPOZreprezentowali prezes porozumieniaBożena Janicka oraz członek zarządu Jarosław Król.

W trakcie spotkania prezes NFZ przedstawił propozycję zmian finansowo-organizacyjnych, proponując przedłużenie umów w poz do 31 grudnia 2019 r.

PPOZ przesłało swoje propozycje, które nie były tematem przedstawianym przez NFZ. W tej sytuacji PPOZ ponowiło propozycje dotyczące m.in. koniecznej zmiany organizacyjno-finansowej w zakresie stawki kapitacyjnej, uzasadnienia do wzrostu wskaźnika w grupie wiekowej 40-65 lat, konieczności utrzymania e- ZLA w formie fakultatywnej i sfinansowania tego zadania.

Ponadto strony wymieniły liczne uwagi dotyczące aktualnej sytuacji kadrowej,  problemów informatycznych, asystenta medycznego jako przyszłościowe rozwiązywanie problemów administracyjnych, funkcjonowania druków ZUS ZLA/zaświadczeń lekarskich w świetle zawierania umów z NFZ, stanowiska Rady Powiatów PPOZ  – wystawianie zaświadczeń Mz/L-1,  sytuacji finansowej NFZ. Przedstawiciele Centrali NFZ podkreślili ważną rolę informatyzacji w ochronie zdrowia i konieczność wdrożenia jej również w poz.

Brak konsensusu

- PPOZ stoi na stanowisku, że dla wdrożenia nowych zadań w podstawowej opiece zdrowotnej, konieczne jest wzmocnienie organizacyjno-finansowo-kadrowe obecnych zasobów poz (lekarz, pielęgniarka, asystent medyczny…). Do czasu poprawy stanu zasobów wdrażanie nowych zadań w poz jest całkowicie nierealne - podkreśla Porozumienie.

- Strony ustaliły, że w kontekście prowadzonych rozmów, a w szczególności terminu obecnych umów w POZ , który upływa 30 listopada 2018, propozycji wskazanych przez strony i rozbieżności – temat  wymaga dalszych prac dla osiągnięcia konsensusu, którego na dzień dzisiejszy nie ma - czytamy.

Źródło: PPOZ

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Sor.owiec Wtorek, 27 Listopada 2018, 16:33
Moze, by tak ministerstwo w koncu skontrolowalo prace osrodkow zdrowia i wypisywanych przez nich bzdurnych skierowan do szpitali, tekstow ze w POZ nie da sie zrobic badan i zwiekszonego obciazenia przez te praktyki SOR.ow, ktore sluza zamiast do ratowania zycia zalatwianiu diagnostyki za POZ..
Moze gdyby za kazdego pacjenta bez badan, ze skierowaniem, ktory nie zostanie przyjety do oddzialu obciazac rachunkiem POZ z ktorego zostal skierowany lekarze rodzinni byli na prawde rodzinni.. a szpital bylby dla pacjenta koniecznoscia lub planowana poszerzona diagnostyka...