Nowatorskie leczenie wad zastawkowych serca w Aninie

26 Listopada 2018, 12:41

Dzięki współpracy kardiologów z Instytutu Kardiologii w Warszawie, Szpitala Uniwersyteckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Lipsku (Niemcy) w Aninie przeprowadzono pierwszy skuteczny zabieg założenia zapinek (klipsów) równolegle na zastawkę mitralną oraz trójdzielną.

Jak podkreślił prof. dr hab. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytut Kardiologii w Warszawie i jednocześnie prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, przeprowadzony 20 listopada zabieg to duży krok w dziedzinie przezskórnego leczenia wad zastawkowych serca. 

- To nowe nadzieje dla pacjentów z problemami zastawkowymi i niewydolnością serca- ocenił profesor.

Zabieg polegający na założeniu zapinek (klipsów) na zastawkę mitralną, ale także trójdzielnąprzeprowadzono na sali hybrydowej Instytutu Kardiologii w Warszawie. Dzięki interwencji u pacjentki uzyskano istotne zmniejszenie niedomykalności obu zastawek przedsionkowo-komorowych serca. 

- Wspólnie dokonaliśmy nowego przełomu i osiągnęliśmy spektakularny efekt poprawy wydolności klinicznej. (…) Teraz już możemy uratować nawet chorych z bardzo skomplikowanymi wadami zastawkowymi, co dotychczas nie było możliwe. Warto to podkreślać, warto aby pacjenci o tym wiedzieli. – zwraca uwagę prof. Dariusz Dudek, prezydent-elekt EAPCI Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, koordynator kampanii „Zastawka to Życie”.

Dzień po zabiegu u pacjentki zaobserwowano istotną poprawę, a pokonywany przez niną dystans chodzenia wyraźnie się zwiększył. W dniu dzisiejszym, czyli trzy dni po zabiegu, została wypisana do domu w stanie wyraźnie wskazującym na poprawę kliniczną.

Nowatorski zabieg stwarza nadzieję na skuteczne leczenie pacjentów z zaawansowaną niewydolnością serca i dużym ryzykiem klasycznej operacji i w odczuciu środowiska kardiologów wpisuje się w założenia zainicjowanego 21.11.2018 przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Ministerstwo Zdrowia programu KONS.

- Nowoczesne interwencyjne leczenie wad zastawkowych serca może i powinno stanowić ważne rozszerzenie programu Kompleksowej Opieki w Niewydolności Serca (KONS). – dodaje prof. Witkowski.

W Polsce w ostatnim roku wykonano 140 zabiegów klipsowania zastawki mitralnej i nie wykonano w ogóle zabiegów na zastawce trójdzielnej. Europejska średnia w tej dziedzinie wygląda zgoła inaczej bowiem w każdym z działających instytutów kardiologii w Niemczech rocznie wykonuje się nawet do 800 TAVI (wymiany zastawki aortalnej metodą przezskórną) oraz 150 przezskórmych interwencji na zastawce mitralnej oraz trójdzielnej.

Eksperci podkreślają, że kandydatami do takiego leczenia są najczęściej pacjenci po zawale serca, również ci cierpiący na kardiomiopatię niedokrwienną, u których uprzednio wykonano już zabiegi na tętnicach wieńcowych. Średnia wieku chorego to zwykle 50-70 lat.

AM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz