RPD dopytuje NFZ o profilaktykę zakażeń wirusem RS wśród wcześniaków

26 Listopada 2018, 13:07 dziecko noworodek

Na jakim etapie jest NFZ pod względem zawierania umów z nowymi świadczeniodawcami na realizację programu  "Profilaktyka zakażeń wirusem RS" - pyta Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak Prezesa NFZ.

Rzecznik przypomniał, że produkt leczniczy Synagis (paliwizumab) od 1 marca 2018 r. został objęty refundacją w ramach ww. programu lekowego, dotyczącego poszerzonej populacji pacjentów, tj. obejmującej dzieci urodzone między 28 a 32 tygodniem ciąży.

- Zgodnie z informacją otrzymaną od Pani prof. dr hab. Ewy Helwich – Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii, populacja dzieci objętych uprawnieniem do skorzystania z profilaktyki zakażeń wirusem RS wzrosła ok. 3-krotnie. W związku z tym, w celu wykonania immunoprofilaktyki u ww. grupy dzieci w okresie sezonu zakażeń wirusem RS (trwającym od 1 października do 30 kwietnia), konieczne jest zwiększenie liczby świadczeniodawców realizujących ten program lekowy - podkreślił Rzecznik.
 
 
RPD wystąpił do Ministra Zdrowia ws. problemów z przeprowadzeniem przez NFZ konkursów ofert, mających wyłonić dodatkowych świadczeniodawców realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie programu lekowego dotyczącego profilaktyki zakażeń wirusem RS. W odpowiedzi minister potwierdził, że istotnie problemy takie występują.
 
- Z przekazanych informacji wynika, że zmiany opisu programu zostały dokonane w roku bieżącym, zaś plan finansowy NFZ nie został w tym zakresie rozszerzony – tak, aby umożliwić ogłoszenie nowych konkursów - zaznaczył. Jak wynika z informacji przekazanych przez NFZ Ministrowi Zdrowia prowadzone były rozmowy z oddziałami wojewódzkimi NFZ w zakresie możliwości ogłoszenia postępowań mających na celu zawarcie dodatkowych umów w rodzaju leczenie szpitalne – programy lekowe w zakresie „Profilaktyka zakażeń wirusem RS”.
 
Źródło: RPD
 
BPO
 
Polecamy także:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz