NRL za pozostawieniem możliwości wskazania na skierowaniu do sanatorium miejsca leczenia

26 Listopada 2018, 14:08 lekarz

Należy pozostawić lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego możliwość wpisania na skierowaniu miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego - podkreśla Naczelna Rada Lekarska w stanowisku dotyczącym projektu noweli rozporządzenia MZ ws. kierowania do sanatorium. 

Chodzi o stanowisko prezydium NRL w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Projekt rozporządzenia opisywaliśmy tutaj:MZ zniesie obowiązek potwierdzania po 18 miesiącach skierowań do sanatorium?

Według lekarzy, wątpliwości budzi zmiana zaproponowana w § 2 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia, zgodnie z którą lekarz będzie zobowiązany do stwierdzania kiedy pacjent po raz ostatni korzystał z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej. W ocenie Prezydium NRL pacjent powinien składać oświadczenie w przedmiotowym zakresie lub mieć obowiązek dostarczenia karty z leczenia uzdrowiskowego.

Ponadto - jak zaznaczyli lekarze - należy pozostawić lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego możliwość wpisania na skierowaniu miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego. - Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego posiada więcej informacji o swoim pacjencie, którymi nie dysponuje lekarz NFZ, np. o złej tolerancji pobytu pacjenta w konkretnym miejscu leczenia - przekonuje samorząd lekarski.

Źródło: NIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Olek Wtorek, 27 Listopada 2018, 0:15
Nie wiem po co lekarz kierujący ma zaznaczać gdzie ma jechać pacjent bo:

1) Nie jest to wiazace dla lekarza z NFZ i nawet jak lekarz kierujący napisze MORZE!!! i zrobi wykrzykników 15 to lekarz w NFZ zgodnie z prawem zakwalifikuje w góry. Tylko niepotrzebne konflikty i pacjent dzwoniący do NFZ "mój lekarz zaznaczył że ma być morze!!"

2) 99% lekarzy wystawiających skierowania nie ma zielonego pojęcia o tym jak kierować,kogo kierować a zwłaszcza GDZIE kierować i potem widzę skierowanie z rozpoznaniem "kamica nerkowa" i zaznaczone "morze" podczas gdy sanatoria urologiczne są TYLKO w górach itp.