Szumowski o zmianach w ustawie o minimalnych płacach

26 Listopada 2018, 15:15 SZUMOWSKI

Obecna ustawa o minimalnych wynagrodzeniach nie funkcjonuje w sposób, w jaki chciałaby strona społeczna i strona rządowa - ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego, w ramach dialogu społecznego należy wypracować rozwiązania nie tylko spójne z rzeczywistością, ale satysfakcjonujące dla wszystkich grup pracowników.

- Jesteśmy w sytuacji, która coraz bardziej pokazuje, że powinniśmy wypracować wspólne stanowisko dotyczące rozwiązań systemowych w obszarze płac w systemie ochrony zdrowia. Mamy funkcjonującą ustawę o minimalnym wynagrodzeniu, która mam wrażenie nie jest ustawą, która funkcjonuje w taki sposób, w jaki chciałaby strona społeczna i strona rządowa - mówił Ł.Szumowski na poniedziałkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Zdrowia.

Jak wskazywał minister, ma zastrzeżenia zarówno do mechanizmów i wysokości współczynników w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu. - Ale co więcej mam wrażenie, że sama treść i merytoryczny aspekt tej ustawy, czyli tabela zawodów z kwalifikacjami trochę odbiegła (...). stąd na debacie ma być dyskusja o nowych zawodach. Części zawodów nie ma, część jest opisana nie tak, jak byśmy chcieli, w sposób, który odzwierciedlałby rzeczywistość zastaną - mówił.

-  Z mojego punktu widzenia brakuje choćby elementów opisania zawodu techników w sposób bardziej klarowny i czytelny - wskazał. Dodał, że ma wrażenie, iż brakuje regulacji pozwalających zobaczyć jakąkolwiek ścieżkę kariery w pewnych zawodach.

- To jeden z tych tematów, na który chciałbym, żebyśmy mieli otwarty dialog, tzn. czego w części merytoryczno-opisowej ustawy brakuje - wyjaśnił.

- Druga rzecz, to konkretne rozwiązania i dane dotyczące już samych płac. Tutaj zaczął obowiązywać mechanizm (...), który pozwala na pozyskiwanie danych o zarobkach w podmiotach leczniczych. Już zaczęliśmy zbierać te dane. Teraz kończy się podpisywanie aneksów z podmiotami leczniczymi i myślę, że do końca grudnia poznamy już całość danych, które pozwolą nam popatrzeć w całości na kwoty w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, pozwolą nam zobaczyć zarobki w sposób realistyczny: czy te kwoty są sensowne, czy nie, w których obszarach nie spełniają zapisów, a w których mamy już skonsumowane zapisy ustawy - mówił minister.

Według ministra, zbieranie danych o wynagrodzeniach pokaże również, których grup w ustawie brakuje i nie są opisane. - Będziemy wiedzieli jakiego rzędu są te wielkości, są te grupy finansowane w podmiotach leczniczych - dodał.

Ł. Szumowski zwrócił się z prośbą o to, aby w ramach dialogu społecznego pracować nad propozycjami. Jak mówił, chodzi o wspólni przepracowanie części merytorycznej, czyli wytyczenie katalogu zawodów, ale też ich konkretne zdefiniowanie  z punktu widzenia wykształcenia, czy zapotrzebowania, czy stanowisk i wymogów pracodawcy, ponieważ - w jego ocenie - obecnie nie zawsze jest to spójne. -Musimy na te pytania sobie odpowiedzieć, by efekt otwarcia tej ustawy był sensowny i akceptowalny dla każdej strony zespołu, i żebyśmy mogli wypracować rozwiązania nie tylko spójne z rzeczywistością, ale satysfakcjonujące dla wszystkich grup pracowników - dodał.

AK, BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

10 komentarzy

Diagnosta Niedziela, 02 Grudnia 2018, 13:21
Nie powiedziałabym również, że jest odpowiednio doceniony diagnosta, fizjoterapeuta czy farmaceuta bez specjalizacji. Wychodzi zaledwie 300 zł brutto więcej od technika. Ich pensja jest bez żadnych dodatków stazowych. Biora oni również odpowiedzialność prawną za podlegających im technikow. Na wolnym rynku dostają sporo więcej i zaczyna być problem z zatrudnieniem ich w szpitalu.
iwona Niedziela, 09 Grudnia 2018, 17:20
a dlaczego Ty odpowiadasz za technika jakiś chory jest? To wasza durna ustawa zniszczyła zawód technika. Czy wy nie boicie się Boga ?
paweł K Sobota, 01 Grudnia 2018, 7:05
OBECNE DZIAŁANIA - to dalej łatanie dziur i dawanie podwyżek tym co "głośniej krzyczą" To już przerabialiśmy podwyżka "203" , " Zębalowe" dla Pielęgniarek ... A gdzie rozwiązania systemowe ? Zbliżają się wybory do Sejmu - więc Co rząd zaproponuje ? ... A dalej Mazowieckie [od wielu lat] ma o ok. 20 % wyższą cenę punktu w rozliczeniowego z NFZ od pozostałych ...
nin Wtorek, 27 Listopada 2018, 19:10
Boże ulituj się nad technikami analityki medycznej,którzy pracują bardzo ciężko za nędzne grosze.Niech ten minister doceni ich zawód .Technik zastapi pielęgniarkę ale pielęgniarka technika nie.
Kimolimo Niedziela, 02 Grudnia 2018, 14:35
Zapewne technik ma prawo wykonywania zawodu pielęgniarki? Zmądrzej kobieto!
Marta Niedziela, 02 Grudnia 2018, 14:33
Technik zastąpi pielęgniarkę??? No podobnej bzdury nie słyszałam. A w jaki to sposób? Przepraszam, ale dopóki technik będzie reprezentował taki poziom intelektualny, to raczej podwyżka mu się nie należy ;). (Złośliwie, ale...)
Ja Czwartek, 29 Listopada 2018, 11:53
Technik nie zastąpi pielęgniarki, ani odwrotnie. Zawody te mają całkiem inne kompetencje więc proszę nie pisać głupot.
Ula Środa, 28 Listopada 2018, 11:12
Świete słowa tylko mało kto zdaje sobie z tego sprawe
Anna Środa, 28 Listopada 2018, 21:08
Zapraszam do pracy jako pielegniarka. Można się przekwalifikowac i być docenionym tak jak my. Podobno.
Jola z labu Środa, 23 Stycznia 2019, 16:39
Ciekawe co myśleć o pielęgniarce kiedy dzwoni do labu i ona nie wie w jaką probówkę pobrać APTT np a D dimery to gdzie, a procuje jakieś 20 lat . Nawet przeczytać się nie chce procedur dotyczących pobrania krwi