Na świat przyszły pierwsze genetycznie zmodyfikowane dzieci?

26 Listopada 2018, 14:48 rodzice dziecko

Zdaniem chińskiego naukowca He Jiankui, poddał on modyfikacji zarodki pochodzące od siedmiu par, wskutek czego na świat w listopadzie przyszły dwie dziewczynki. Dzieci w efekcie modyfikacji genetycznej mają być odporne na HIV.

Naukowiec z chińskiego Uniwersytetu w Shenzhen przyznał, że modyfikacji poddano zarodki pochodzące od siedmiu par, które leczyły się w klinice niepłodności. Jednej z kobiet udało się zajść w ciążę. Jak przekonuje Jiankui jego zamiarem nie było wyleczenie  czy zapobieżenie dziedzicznej chorobie, lecz nadanie dziewczynkom naturalnej odporności na HIV, którą posiada niewiele ludzi na świecie.

Wyniki eksperymentu nie zostały opublikowane w żadnym naukowym czasopiśmie. Dodatkowo pary, które miały brać udział w badaniach, pragnęły pozostać anonimowe.

Naukowiec opowiada, że do badań zaangażowano pary z bazy organizacji zajmującej się AIDS w Bejingu. Biorący udział w projekcie mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, byli zarażeni wirusem HIV. 

Za pomocą techniki edycji genów CRISPR-cas 9 zmodyfikowano 16 z 22 embrionów, 11 z nich wykorzystano przy sześciu próbach implantacji. To doprowadziło do jednej ciąży bliźniaczej. Badania urodzonych dziewczynek pokazały, że jedna z nich ma zmodyfikowane obie kopie genu CCR5, a druga - jedną. To oznacza, że druga z bliźniaczek wciąż może zarazić się wirusem HIV.

Wielu naukowców potępia badania naukowca zarzucają mu działania nieetyczne. Część z nich podkreśla, że wszelkie genetyczne modyfikacje na ludziach mogą mieć swoje konsekwencje w niepożądanych mutacjach genowych u przyszłych pokoleń. 

Mimo to uznany genetyk z Harvardu, George Church bronił naukowca z Honk Kongu. Określił on HIV "poważnym i narastającym zagrożeniem dla zdrowia publicznego". Podkreślił, że próba modyfikacji genu człowieka w tym przypadku była "uzasadniona".

Technika edycji genów CRISPR-cas 9 jest stosunkowo dość młoda i stosowana od niedawna w leczeniu śmiertelnych chorób, a badania ograniczają się właśnie tylko do takich przypadków. Edycja nasienia, jaj lub zarodków z powodu możliwość dziedziczenia jest zakazana-  z wyjątkiem badań laboratoryjnych. Chińskie prawo natomiast nie reguluje edycji genów w tym zakresie.

 

źródło: AP
JK
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz