Poznań: nie szczepisz dziecka? Masz mniejsze szanse na przyjęcie do przedszkola

27 Listopada 2018, 12:59 dziecko szkoła uczeń

Poznański magistrat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców zaniepokojonych odsetkiem niezaszczepionych dzieci i chce w trakcie rekrutacji do publicznych przedszkoli przyznawać dodatkowe punkty tym maluchom, które zostały zaszczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.

W tej sprawie władze miasta zwróciły się już do resortów edukacji oraz polityki społecznej.

- Zwrócimy się z pisemnym wnioskiem (do obu resortów – przyp. redakcji), aby umożliwić dodatkowe preferencje przy naborze do przedszkoli i żłobków dla dzieci, które są szczepione - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Oczywiście nie chcemy ograniczenia dostępu do tych placówek dzieciom, które nie zostały zaszczepione, ale ustalenia kryterium przy rekrutacji do przedszkola lub żłobka pozwalającego na uzyskanie dodatkowych punktów - wyjaśnia.

W trakcie rekrutacji do publicznych placówek dodatkowe punkty przyznawane będą na podstawie, przedstawianych przez rodziców, zaświadczeń, potwierdzających, że dziecko było szczepione. Jednocześnie miejski magistrat wskazuje, że zmiana ta wpisuje się w działania na rzecz profilaktyki  i jest zgodna m.in. z postulatami samorządu lekarskiego.

- Już w lipcu 2017 r. lekarze zwrócili się do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych. Miały one zmierzać do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola i szkoły zaświadczania, potwierdzającego wykonanie u dziecka obowiązkowych szczepień - przypomina Mariusz Wiśniewski.

Władze miasta dają sobie sprawę, że obowiązujące prawo nie pozwala ograniczać dostępu do publicznych szkół i przedszkoli dzieciom, zamieszkałym na terenie gminy i dotyczy to również tych dzieci, które nie były poddane szczepieniom. Dlatego też włodarze wyszli z inicjatywą promowania rodziców, którzy są świadomi, jakie zagrożenie niesie unikanie tego obowiązku. Posiadanie szczepień nie będzie warunkować przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola, co mogłoby stanowić ograniczenie w dostępie do nauki, w sprzeczności z Konstytucją. 

Poznański ratusz podkreśla, że z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zachorowań na groźne choroby zakaźne (krztusiec, polio i odrę).

- Dwa lata temu na odrę w Europie zachorowało 5 tys. osób. W pierwszym półroczu tego roku aż 41 tys. osób, z czego 37 zmarło. Wciąż rośnie liczba rodziców, które nie szczepią swoich dzieci. Jak wynika z danych, w tym roku w Polsce odmówiło ich już ponad 34 tys. osób- czytamy na stronie urzędu miasta.

 AM

Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

dr NO Środa, 28 Listopada 2018, 9:42
Taki zamysł, mimo najszczerszych chęci, jest sprzeczny z Konstytucją (!), bowiem w jawny sposób dyskryminuje grupę nieszczepionych dzieci. Więc podejrzewam, że z, kolejnych bombastycznych zresztą, zapowiedzi Urzędu Miasta Poznania nic nie wyjdzie. A na marginesie Prezydent Jaśkowiak zarzuca partii rządzącej łamanie Konstytucji, a sam też chce ją łamać. Groteska.