Architektura i przestrzeń przyjazna seniorom - wyzwaniem w obliczu demografii

27 Listopada 2018, 16:40 seniorzy

Architektura i przestrzeń przyjazne seniorom, to wyzwanie w związku z szybkim starzeniem się polskiego społeczeństwa – podkreślali we wtorek eksperci podczas konferencji zorganizowanej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Jak przekonywali, dobrze zaprojektowana przestrzeń pomaga uniknąć upadków i związanych z nimi urazów, które mogą być bardzo groźne dla osób starszych.

Zastępca dyrektora Instytutu Bogdan Wojtyniak, zwracał uwagę, że liczba osób starszych będzie istotnie wzrastała głównie w populacji 75 lat i więcej. – W latach 2020-2030 przybędzie 1,5 mln seniorów – dodał.

Jak podkreślał, w związku z takimi zmianami demograficznymi wyzwaniem staje się wprowadzenie rozwiązań, których celem będzie zapobieganie utraty zdrowia przez osoby starsze. Dodał, że wypadki są tu jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia, należy więc przeciwdziałać wypadkom i upadkom osób starszych m.in. poprzez zmianę podejścia do architektury i przestrzeni, aby była bardziej przyjazna seniorom. – Trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć działać, aby przestrzeń sprzyjała zdrowemu życiu seniorów i pomogła zapobiegać wypadkom - przekonywał.

Magdalena Krysińska, kierownik projektu z NIZP-PZH zwróciła uwagę, że do urazów u osób powyżej 60 roku życia dochodzi najczęściej  w wyniku upadków.

Upadki stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zdrowia i życia wśród osób starszych – ok. 9 proc. wszystkich zgonów na świecie.

– Obok czynników wewnętrznych, wpływających na zwiększenie potencjalnego ryzyka upadku, istnieje szereg czynników zewnętrznych, na które możemy wpływać, jak np. przestrzeń codziennego funkcjonowania wokół osoby starszej – mówiła.  Dodała, że niekiedy chodzi o proste działania, jak usunięcie z mieszkania osoby starszej przedmiotów, o które może się potknąć, np. dywanów.

Podkreślała rolę edukacji zdrowotnej w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa. Jak informowała, w ramach projektu udało się m.in. przeprowadzić warsztaty i szkoleni czy stworzyć zestawy ćwiczeń dla seniorów.

Eksperci przedstawiali przykłady rozwiązań, które należy wprowadzać w przestrzeni przeznaczonej dla seniora, aby zapobiegać upadkom, zasady projektowania obiektów bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej, m.in. szpitali i przychodni dla seniorów, oddziałów geriatrycznych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów seniora i hospicjów, a  także mieszkań dla seniorów.

Konferencja została zorganizowana przez NIZP-PZH w ramach projektu „edukacja zdrowotna w profilaktyce urazów i promocji bezpieczeństwa” finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020. Projekt realizowany jest w ramach Celu operacyjnego nr 5: „Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się” i kierowany jest przede wszystkim do osób po 60 roku życia, ale także do ich opiekunów, pielęgniarek, pracowników społecznych, architektów, organizatorów opieki medycznej, samorządów czy inwestorów.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz