MZ: Blisko 1,65 mld zł na refundacje w onkologicznych programach lekowych- rośnie dostęp do świadczeń

28 Listopada 2018, 11:18 Lekarz i pacjent

- Systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych terapii dla pacjentów onkologicznych i hematooonkologicznych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi, jest jednym z priorytetów Ministerstwa Zdrowia - informuje resort zdrowia przekazując do wglądu informację o wzroście dostępu do świadczeń onkologicznych w ostatnich latach. 

Resort podkreśla, że systematycznie rośnie sama liczba pacjentów leczonych w ramach programów onkologicznych – od 9 590 osób w 2012 roku do 25 496 osób w 2017 roku. 

Pacjenci są leczeni w ramach 32 onkologicznych programów lekowych, w ramach których refundowanych jest 50 substancji czynnych. Łącznie jest dostępnych ponad 100 opcji terapeutycznych, a wiele ważnych zmian w tym zakresie pojawiło się w ostatnich latach - informuje MZ.

W ramach chemioterapii jest refundowanych 79 substancji czynnych – bez zmian w porównaniu do 2017 roku. Wartość zrefundowanych leków w tym zakresie rośnie z roku na rok, osiągając kwotę 683,8 mln zł po pierwszych 6 miesiącach 2018 roku.

Leki dostępne w aptece na receptę obejmują natomiast 39 substancji czynnych refundowanych w chorobach nowotworowych – również w tym wypadku systematycznie rośnie wartość zrefundowanych, osiągając sumę 332,72 mln zł po pierwszych 6 miesiącach 2018 roku. 

W porównaniu z latami ubiegłymi wzrosła ponadto wartość zrefundowanych leków w programach lekowych onkologicznych i wyniosła prawie 1,65 mld zł po pierwszych 6 miesiącach 2018 roku. Z  kolei przewidywana kwota refundacji  leków onkologicznych na cały 2018 rok, na postawie prognozy z lat poprzednich, wynosi około 1,76 mld zł.

 źródło: MZ

Zobacz również:

Powstał portal monitorujący dostęp pacjentów do świadczeń onkologicznych

W NFZ zabrakło pieniędzy na leczenie raka - alarmują pacjenci

A. Jagiełło-Gruszfeld: rak piersi a geny

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ill Środa, 28 Listopada 2018, 12:29
Propaganda Czecha trwa w najlepsze, rośnie dostęp? a jak rosną zyski firm? slowo dostęp w Polsce jest martwe chyba ze chodzi o dostep ministrow mz do wyjazdow i konferencji ten jest imponujacy. Proszę zapytac pacjenta ze szpitala bo nie swoich "organizacji pacjentow" jaki jest dostep.