Porozumienie Organizacji Lekarskich ma własne papierowe druki "zwolnień lekarskich"

28 Listopada 2018, 14:14 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

Porozumienie Organizacji Lekarskich przygotowało rozwiązanie dla tych lekarzy, którzy nie są jeszcze w pełni zinformatyzowani lub są w trakcie wdrażania systemu e-zwolnień, których wystawianie ma być obligatoryjne od 1 grudnia br. Są to specjalne papierowe druki, na których lekarze będą orzekać o niezdolności pacjentów do pracy.

Porozumienie Organizacji Lekarskich  (POL), do którego należą przedstawiciele największych organizacji lekarskich: Naczelnej Izby Lekarskiej, Federacji Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych Ochrony Zdrowia, podkreśla, że wypisywanie e-zwolnień może być wprowadzone wyłącznie fakultatywnie i rozwijane w miarę zabezpieczenia sprzętu i organizacji systemu.

Przedstawiciele POL poinformowali w środę na briefingu prasowym, że przygotowali specjalne wzory druków, aby zapobiec chaosowi, który może mieć negatywne skutki dla pacjentów po 1 grudnia. Według POL, wystawianie zwolnień według formatu ZUS nie jest wymagane do realizacji umowy z NFZ, a lekarz może orzekać o czasowej niezdolności do pracy w dowolnej formie, np. poprzez wystawienie zaświadczenia lekarskiego.

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, przypomniał, że już 14 listopada ogłoszone zostało stanowisko, w którym lekarze zgłosili wątpliwości dot. zwłaszcza obligatoryjności, jednak do tej pory nie było oficjalnego odezwu. - Mamy obawy, że od 1 grudnia nie wszyscy lekarze będą wypisywać e-zwolnienia więc w trosce o pacjentów wprowadzamy papierowe druki, aby pacjenci mogli mieć potwierdzoną dokumentem niezdolność do pracy - mówił.

Jak podkreślił, wprowadzenie obligatoryjnych e-zwolnień od 1 grudnia br. to działanie pochopne. - Informatyzacja to przyszłość i nie mamy nic przeciwko, ale potrzebny jest nowy harmonogram wprowadzania zmian, aby dać czas pacjentom i lekarzom na przygotowanie się - dodał.

Piotr Watoła, wiceprzewodniczący zarządu Ogólnopolskiego  Związku Zawodowego Lekarzy, zaprezentował opracowany przez POL wzór druku orzeczenia o niezdolności do pracy. - W trosce o pacjenta taki druk będzie obowiązywał, aby zapobiec chaosowi, który może zaistnieć po 1 grudnia, po to, aby pacjenci nie zostali bez możliwość potwierdzenia dokumentem niezdolności do pracy. Lekarze, którzy z obiektywnych przyczyn nie mogą wystawić e-zla, będą wystawiać zwolnienia w takiej formie - wyjaśnił.

Z kolei Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie zwracał uwagę, że według najnowszych danych OECD Polska jest na ostatnim miejscu pod względem liczby lekarzy ze średnią 2,4 lekarza na 1 tys. pacjentów przy średniej europejskiej 3,6. Wskazywał, że obecnie średnia wieku lekarzy rodzinnych to 60 lat, a jak mówił starsze pokolenia potrzebują więcej czasu na przyswojenie nowych rozwiązań technicznych niż przedstawiciele młodszych pokoleń. Podkreślił, że emerytowani lekarze nadal aktywnie uczestniczą w systemie ochrony zdrowia, a bez nich kryzys kadrowy byłby jeszcze większy.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz