Kardiolodzy i kardiochirurdzy wykorzystują wirtualną rzeczywistość do ratowania serc pacjentów

28 Listopada 2018, 15:11 operacja wirtualna rzeczywistość

Dzięki współpracy kardiologów i kardiochirurgów GCM z wydziałem inżynierii biomedycznej Politecnico di Milano w szpitalu w Ochojcu wykonano zabiegi przezcewnikowego wszczepienia zastawki aortalnej (TAVI) z użyciem systemu wirtualnej rzeczywistości Microsoft HoloLens.  

operacja wirtualna rzeczywistość

Wyświetlanie trójwymiarowej grafiki komputerowej w polu widzenia operatora to najnowszy rozdział rozwoju w kardiologii interwencyjnej. Okulary Hololens pozwalają na przekształcenie badania tomografii komputerowej w trójwymiarową sylwetkę pacjenta – awatara. Dzięki jego odwzorowaniu na ciele chorego operatorzy widzą trójwymiarowy obraz serca, aorty oraz tętnic udowych i szyjnych, które będą wykorzystane do wszczepienia zastawki aortalnej. Dodatkowo, operatorzy mogą wyświetlić trójwymiarowe „serce” między sobą i ekranem aparatu rentgenowskiego, by dobrać sposób wszczepienia zastawki i zmniejszyć ilość użytego kontrastu dla ratowania życia obciążonych chorych.

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości wokół operatora umożliwia szybkie i sterylne wywołanie trójwymiarowych obrazów wideo, wyników badań pacjenta oraz niezbędnych dokumentów, które pomogą mu w wykonaniu trudnych interwencji. Nowoczesna technologia umożliwiła również sprawdzenie możliwości pilnej konsultacji śródzabiegowej z wybitnymi specjalistami TAVI w Uniwersytetu w Tuluzie: transmisja pola widzenia operującego lekarza pozwala na prowadzenie bieżącej dyskusji o najlepszym sposobie leczenia chorego w Katowicach Ochojcu. 

źródło: mat. pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz