M.Czech: projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej na przełomie roku

29 Listopada 2018, 17:17 leki

W ministerstwie zdrowia trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej.  Na przełomie roku powinny być efekty – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Po to tworzyliśmy Politykę Lekową, która jest dokumentem strategicznym, aby zmiany które wprowadzamy były zharmonizowane i kierunki wyznaczone w dokumencie znalazły odzwierciedlenie w dokumentach prawnych – mówił M. Czech w czwartek w Warszawie podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmaekonomicznego.

Jak dodał, harmonogram ten przewiduje także zmiany w ustawie refundacyjnej.  - Takie prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej trwają. Podzielimy te prace na dwie części i zaproponujemy dwie nowelizacje, aby najpierw wprowadzić  te zmiany, które dotyczą tego, co najbardziej nam przeszkadza w bieżącej działalności i komplikuje proces refundacji – zapowiedział wiceminister.

Wyjaśnił, że projekt nowelizacji będzie przewidywał m.in., że listy refundacyjne będą publikowane nieco rzadziej.  - Nowelizacja będzie też zawierała inne podejście do programów lekowych. Mocniejsze umocowanie zespołów ekspertów kwalifikujących do programów lekowych - dodał.

Ponadto wiceminister poinformował, że trwają także intensywne prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego. - Dopracowujemy kolejną nowelizację prawa farmaceutycznego i te zmiany będą po linii tego, co jest opisane w dokumencie Polityka Lekowa – stwierdził.

Jak mówił, prace dotyczą też zmiany roli farmaceuty w systemie, a projekt ustawy w tym zakresie jest gotowy. - Zespół spotkał się po raz ostatni. Projekt został zaakceptowany przez środowisko i departament prawny resortu – poinformował i dodał, że trwają zaawansowane rozmowy na temat wdrożenia pilotażu opieki faramaceutycznej.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz