Rejestry medyczne - na jakich zasadach będą działać?

29 Listopada 2018, 18:23 dane dokumenty raport

Chcemy, aby sprawozdawczość do rejestrów była powiązana ze sprawozdawaniem danych o świadczeniach do NFZ, aby nie było przesyłania tych samych danych w kilka miejsc – zapowiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Jak dodał, MZ będzie dążyć też do wprowadzenia jednolitych standardów gwarantujących bezpieczeństwo danych.

-  Chcemy mieć jeden standard, ale nie chodzi o to, że będzie jeden podmiot, który będzie te rejestry prowadził – wyjaśnił wiceminister w czwartek podczas XVI Międzynarodowej Konferencji Polskiego Towarzystwa Farmaekonomicznego. – Chcemy, aby rejestry obecnie funkcjonujące mogły funkcjonować dalej, a te, które będą powstawały, były tworzone w oparciu o jednolite standardy - dodał.  - Mamy sygnały, że jest wiele rejestrów prowadzonych w warunkach urągających bezpieczeństwu danych pacjentów - wskazywał.

Iga Lipska z NFZ oceniła, że przy odpowiednim zaprojektowaniu rejestrów, jako dane do nich mogłyby być wprowadzane dane rozliczeniowe NFZ, którymi dysponuje fundusz. Jednocześnie podkreśliła, że należy rozróżnić dane rozliczeniowe sprawozdawane przez świadczeniodawców od danych epidemiologicznych, które nie są tożsame.

Fundusz "siedzi" na danych

Według niej, fundusz który „siedzi” na danych, powinien je udostępniać, oczywiście w pewnym zakresie i z pewnymi ograniczeniami, a także poddawać je analizie i udostępniać także wyniki tych analiz.  - Fundusz „siedzi” na danych, posiada mnóstwo danych i właściwe ich analizowanie dużo mogłoby zmienić - oceniła.

Jak mówiła, Fundusz powinien część zanonimizowanych danych udostępniać, ponieważ  mamy duży potencjał m.in. ośrodków akademickich, zrzeszeń zawodowych, firmy analitycznych i z ich wniosków z analizy tych danych korzystałby także Fundusz.

- Faktycznie byłby to przełom, gdyby NFZ dysponował pełnymi danymi o preskrypcji leków, czyli też o tych lekach, które nie są refundowane. Fundusz ma dane o lekach sprawozdanych do refundacji, a e-recepta pozwoliłaby na pełne dane tego, co jest faktycznie zapisane pacjentom, a co jest refundowane, czyli także o tym, jakie leki nie zostały wykupione przez pacjentów - zaznaczyła.  

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz