Komisja Europejska zatwierdziła przeciwciało w prewencji migreny

30 Listopada 2018, 19:10 mózg

Eli Lilly potwierdziła, że Emgality, przeciwciało monoklonalne podawane w formie zastrzyku raz w miesiącu, zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską w leczeniu zapobiegawczym migreny u osób dorosłych.

W Europie lek zatwierdzono zaledwie miesiąc po tym, jak FDA wyraziło zgodę na rejestrację leku w USA. 

Emgality (galcanezumab) blokuje peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP), który odgrywa znaczącą rolę w atakach migreny.

Skuteczność przeciwciała została potwierdzona w wieloośrodkowych, randomizowanych badaniach klinicznych. Większość pacjentów doświadczała co najmniej 50 proc. lub nawet większej redukcji dni migrenowych w każdym miesiącu. Badania III fazy - EVOLVE 1, 2 i  REGAIN - zgromadziły dane od 2,9 tys. pacjentów leczonych Emgality, które wykazało przewagę nad placebo.

Ponad jedna trzecia pacjentów osiągnęła zmniejszenie liczby dni z bólami głowy o 75 proc. w porównaniu do 19,3 proc. i 17,8 proc. pacjentów w grupie placebo w badaniu EVOLVE 1, 2, odpowiednio.

- Migrena jest wyniszczającą chorobą o ograniczonych możliwościach leczenia. Zatwierdzenie Emgality na terenie UE stanowi kamień milowy dla galcanezumabu i oferuje możliwość zmniejszenia liczby i nasilenia napadów migreny u pacjentów i poprawę ich jakości życia - powiedział dr Arash Tahbaz, dyrektor medyczny Eli Lilly w Wielkiej Brytanii i Europie Północnej.

Migrena jest trzecią najczęstszą chorobą na świecie i najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród zaburzeń neurologicznych.

Źródło: pharmatimes

Magdalena Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz